Lupta împotriva Sars-Cov-2 continuă. Câte persoane s-au imunizat

Autoritățile au anunțat că în ultimele 24 de ore au fost vaccinate 99.460 de persoane. Conform Comitetului Naţional de Coordonare a Activităţilor privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV) 56.590 de oameni au primit și cea de-a doua doză.

Lupta împotriva virusului COVID-19 nu s-a oprit. Potrivit CNCAV, de la ultima raportare au fost vaccinate 99.460 de persoane, dintre care 81.863 cu Pfizer, 7.612cu Moderna, 8.242 cu AstraZeneca şi 1.743 cu Johnson&Johnson. 56.590 persoane au primit cea de-a doua doză devaccin.

Citeste si: O nouă amenințare după coronavirus: gripa aviară. Sute de mii de cazuri au fost deja înregistrate în România

Oamenii se înghesuie la vaccinare

De la debutul campaniei de vaccinare, 1.249.456 persoane au primit o doză devaccin şi 2.422.898 persoane pe ambele.

Citeste si: Câte persoane s-au vaccinat în ultimele 24 de ore?

Citeste si: Germania autorizează vaccinarea tuturor adulţilor cu vaccinul AstraZeneca-Oxford

S-au folosit în total 6.095.252

doze de vaccin primite de România.

Citeste si: De ce ar putea fi necesară o a treia doză de vaccin anti-Covid-19? Medicul Radu Țincu a dezvăluit principalele motive: „Această a treia doză va...”

În ultimele 24 de ore s-au raportat 72 de reacţii adverse, 135 fiind în analiză.

Citeste si: A învins virusul SARS-CoV-2 cu un plămân afectat aproape 100%! Povestea pacientei care a stat internată 2 luni pe secția de terapie intensivă: „Aveam halucinații”


Editor web

„Sunt aici ca să-ți transmit informația în timp real” - Relatează adevărul și duce mai departe tehnicile învățate în cadrul Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. Cu trei ani de licență și doi ani de master, plus experiența acumulată în presă, se declară o adevărată jurnalistă.

„Asta mi-am dorit să fac dintotdeauna. Sunt o persoană cu bun simț, iubesc ceea ce fac, iubesc oamenii, animalele, natura și lucrurile frumoase. Ca un jurnalist adevărat, citesc și sunt preocupat de dezvoltarea personală. Sunt aici pentru mine, pentru tine, pentru voi, pentru a face ca lucrurile să funcționeze cum trebuie în țara noastră"

Georgiana Balaban ocupă funcția de traffic manager.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri