Autoritățile din Italia au decis să acopere costurile înmormântării Veronicăi, românca ucisă de concubin.
Veronica a pierit într-un mod tragic. Românca în vârstă de 64 de ani, stabilită de mai mulți ani în Italia, a fost ucisă în bătaie de concubin, Lucian, un bărbat în vârstă de 40 de ani.
Veronica avea o situație financiară precară. Din acest motiv, autoritățile italiene au decis să acopere costurile înmormântării, pentru ca Veronica să fie condusă pe ultimul drum demn, după tradițiile religioase ortodoxe.
Veronica, românca ucisă de concubin, va fi înmormântată de autoritățile italiene
Veronica a fost găsită fără suflare în locuința sa de pe via Amendola, pe 17 septembrie. Autoritățile italiene au descoperit trupul neînsuflețit al femeii într-o stare macabră, plin de lovituri.
Românca de 64 de ani se mutase recent cu iubitul său, Lucian, un bărbat cu 24 de ani mai tânăr decât ea, care a devenit și principalul suspect în cazul crimei. După audieri, acesta a fost plasat în arest preventiv pentru 30 zile, fiind acuzat de omor.
Președinta Asociației Femeilor Românce din Italia a declarat că Veronica a murit în chinuri, bătută până la ultima suflare de bărbat.
Aceasta s-ar fi luptat pentru viața ei, ar fi țipat după ajutor, dar vecinii au intervenit prea târziu și românca nu a mai putut fi salvată.Citește și: Crimă urmată de sinucidere, în Calafat. Un bărbat și-a aruncat soția în fântână, apoi s-a spânzurat
„Pare că nu mergea relația foarte bine, nu doar o dată s-au auzit discuții. A ucis-o în bătaie, este cumplit. Ea a țipat după ajutor, destul de târziu au intervenit vecinii și au chemat carabinieri”, a declarat Silvia Dumitrescu, președinta Asociației Femeilor Românce din Italia, citată de jurnaliștii de la Adevărul.
Autoritățile din Italia se vor ocupa de costurile înmormântării româncei. Potrivit rotalianul.ro, Veronica va fi înmormântată după tradițiile religioase ortodoxe.