Veste bună despre preţul gazelor. Cât vom da până în martie 2019

Veste bună despre preţul gazelor. Cât vom da până în martie 2019

Preţurile stabilite acum la gaze naturale rămân valabile până la finalul lunii martie

Nu este nevoie de o ajustare a preţului la gaze naturale pentru consumatorii casnici până la 31 martie 2019, spun oficialii ANRE. Singura rezervă vine din faptul că dacă contractele continuă să se încheie la peste 110 lei/MWh pe platformele de tranzacţionare, atunci tariful ar putea creşte substanţial.

Zoltan Bege Nagy, vicepreşedinte Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a vorbit despre preţul la gaze în acest an.

" În cursul acestui an, preţul final al gazelor naturale pentru consumatorii casnici a fost majorat de trei ori: la 10 ianuarie, 1 aprilie şi 1 august. Creşterile au fost între 4 şi 6%, de fiecare dată. Prin metodologiile pe care le-am aprobat am stimulat contractarea pe termen lung, lucru care exact s-a şi întâmplat la consumatorii casnici. La momentul 1 august, când am luat în calcul preţul final pentru consumatorii casnici, un preţ mediu de aproximativ de 80 de lei la gaze naturale, furnizorii de gaze naturale în regim reglementat, şi sunt aproximativ 37- 38 în piaţă,
No ad for you
au contractat peste 60% din necesarul lor de gaze naturale la acest preţ mediu de 80 de lei. Preţul a fost stabilit până la sfârşitul lunii martie, anul viitor. Deci, din acest punct de vedere, creşteri spectaculoase proporţionale cu creşterile de preţ de pe piaţa angro de gaze naturale, nu vor fi până la începutul lunii aprilie. Îngrijorător este faptul că, săptămâna trecută, am văzut pe platforma unui operator de gaze naturale că deja sunt încheiate contracte pentru volume destul de mari pentru perioada 1 aprilie 2019- 31 decembrie 2019, la preţuri care sunt departe de 80 de lei, adică
la peste 110 lei (pe MWh n.r.). Deci, inevitabil, de la 1 aprilie, dacă trendul se menţine, ne aşteptăm la o creştere substanţială a preţului la gaze pentru consumatorii casnici",
a declarat oficialul ANRE, Zoltan Bege Nagy.

Preţurile stabilite acum la gaze naturale rămân valabile până la finalul lunii martie." Vorbesc despre un trend, nu de o scumpire. Momentan, preţurile valabile pentru consumatorii finali de gaze naturale sunt valabile până la finele lunii martie 2019.

Contractele au fost încheiate înainte de aprobarea acestor preţuri, pe nişte volume consistente. Deocamdată, analizele noastre ne arată că nu este nevoie de o ajustare a preţului până la finele lunii martie 2019. Am spus că pe platformele de tranzacţionare a gazelor naturale sunt deja nişte contracte încheiate pentru perioada 1 aprilie 2019- sfârşitul anului 2019, care sunt la nişte valori foarte mari, la peste 100 de lei, dar ele vor intra în calculul preţurilor finale la 1 aprilie 2019. Până atunci, regulile sunt stricte. Există trei condiţii care trebuie îndeplinite cumulativ pentru ajustarea preţului aprobat până la sfârşitul lunii martie 2019, iar cele trei condiţii nu sunt deocamdată îndeplinite", a spus vicepreşedintele ANRE.

 


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri