Victorie! România s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal feminin 2021

România a învins Macedonia, astfel naţionala de handbal feminin a României s-a calificat miercuri, la Campionatul Mondial 2021. Naţionala de handbal feminin a României a învins Macedonia cu scorul de 35-20 (18-10), şi în manşa retur din faza play-off a competiţiei.

Alina Raducu, miercuri 21 aprilie 2021 , 20:23

Victorie! România s-a calificat la Campionatul Mondial de handbal feminin 2021[Sursa foto: Facebook]
DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

In articol:

România este singura echipă din lume care a jucat la toate ediţiile Campionatului Mondial de handbal feminin.

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat la Campionatul Mondial 2021

Moisă este tricolora care a marcat 7 goluri și cele mai multe din echipa sa.

Pe când, Cristina Neagu a jucat în primele 15 minute ale partidei retur.

Astfel în tur, România a avut scorul 33-22, și 68-42 la general, reușind să obțină calificarea la turneul final al campionatului mondial de handbal feminin, care va avea 32 de echipe la start.

Campionatul Mondial din Spania a fost programat între 1-19 decembrie 2021.

De asemenea, din Europa s-au calificat la turneul final din acest an și gazda Spania, campioana en-titre, Olanda, și primele patru clasate la CE2020- Norvegia, Franţa, Croaţia şi Danemarca.

Abonează-te pe

Partenerii nostri
kanald.ro
Se dă startul nunților și botezurilor de la 1 iunie! Câte persoane vor putea participa... Se dă startul nunților și botezurilor de la 1 iunie! Câte persoane vor putea participa la eveniment