VIDEO - Băiețel de patru ani, căutat. Sute de oameni implicați
Un băiețel de patru ani, dispărut, a fost căutat ore întregi de sute de oameni. Au fost folosite inclusiv o cameră de termoviziune și un câine de urmă.
![copil cautat gasit](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/1648/20108827/1/un-copil-de-4-ani-disparut-de-acasa-a-fost-gasit-dupa-cinci-ore-de-cautari-si-la-4-5-km-de-casa-481977.jpg?width=900&height=473)
Citeste si: Greutate si inaltime copii in functie de varsta- catena.ro
- Avem ceva timp de când căutăm. Noi avem două ore de când tot căutăm. Am fost mai mulți până mai încolo, până cobori în sat.
"Zona aceea toată, tot dealul alcela am căutat. Iar am ajuns la asfalt cu căutarea, până la Bunești acolo. Mai sunt oameni acolo, e plin. Pe sub răchită, pe sub copaci, peste tot am căutat", spun oamenii.
Baietelul s-ar fi rătăcit ieri după-amiază pe drumul de la casa sa spre o familie vecină. Mama lui a vrut sa ii duca o haina mai groasa, pentru ca vreme se racise si asa a descoperit ca baiatul nu ajunsese la destinatie si a dat alarma.
Din fericire, in afara de o usora hipotermie, nu suferise vatamari.
"Aproximativ 300 de oameni au fost la operațiune întrucât la ora 16.00 s-a pierdut un copil de 4 ani, în timp ce părinții lui era în casă. El a ieșit din curte însoțiti de doi câței și s-a deplasat la doi kilometri distanță de locație", spune primarul.
La actiune au fost folosite inclusiv camere cu termoviziune si caini de urma.
"Minorul a fost identificat de o patrulă de poliție, pe arealul dintre comunele Moara și Bosanci", informează poliția.
Pentru ca se afla intr-o stare buna, medicii au hotarit sa il lase pe baietel acasa, in grija parintilor.