După cel mai intens episod de iarnă din acest sezon, Bucureștiul s-a transformat într-un adevărat patinoar, iar consecințele nu au întârziat să apară.
Zeci de persoane au ajuns la spital cu fracturi și entorse, fiind victimele gheții formate pe străzi și trotuare. Situația a devenit atât de gravă încât Spitalul Clinic de Urgență Floreasca a înregistrat un număr record de pacienți, iar camerele de gardă au devenit neîncăpătoare.
Fracturi și entorse în creștere alarmantă
Medicii au raportat că în cursul ultimei zile au fost tratați 34 de pacienți cu traumatisme cauzate de căderi pe gheață, dintre care 6 au necesitat internare și intervenții chirurgicale.
„Grave sunt cazurile care necesită operații, pentru că fracturile pot fi extrem de serioase, mai ales în cazul pacienților cu patologii asociate”, a declarat un reprezentant al spitalului.
Mulți dintre răniți au povestit cum au căzut pe trotuarele acoperite de gheață, unele zone nefiind curățate corespunzător.
„Ieri nu s-a făcut absolut nimic, iar azi am văzut câteva echipe care au încercat să intervină, dar gheața s-a întărit și este foarte dificil de îndepărtat”, a spus un pieton rănit.
Trafic blocat și dificultăți pentru șoferi
Nu doar pietonii au avut de suferit. Șoferii s-au confruntat cu blocaje și dificultăți în trafic, cauzate de zăpada și gheața de pe șosele. O dubiță a rămas împotmolită în zăpadă, provocând o coadă imensă de mașini și nervozitate în rândul șoferilor.
„Șoferul se chinuie de mai bine de 15-20 de minute să iasă de aici”, a relatat un martor.
Topirea zăpezii aduce noi probleme
După prânz, temperaturile au urcat până la 10 grade Celsius, iar zăpada a început să se topească, transformând străzile în bălți mari. Această situație a complicat și mai mult deplasarea pietonilor, care au fost nevoiți să traverseze prin mijlocul intersecțiilor pentru a evita bălțile.
Pericolul nu a trecut
Deși ziua a adus o ușoară ameliorare, pericolul rămâne ridicat.
Nopțile reci, cu temperaturi ce pot scădea până la -4 grade Celsius, vor transforma bălțile în gheață, creând condiții și mai periculoase pentru circulația pietonală și rutieră în zilele următoare.Autoritățile locale sunt așteptate să intensifice intervențiile pentru curățarea gheții și zăpezii, însă până atunci, bucureștenii trebuie să fie extrem de prudenți în deplasările lor.