Frumusetea neclintita a orasului Constanta se vede inca din portul turistic. Iahturile cu vele albe, salupele scumpe si terasele cu specific pescaresc sunt o incantare pentru turisti. Mai ales pentru cei straini.
Orasul de la malul marii, bogat atat prin istorie cat si prin asezarea strategica,
se mandreste cu batranul Cazinou si cu o faleza in stil art-nouveau, care duce pana la intrarea in port.
Din pacate, insa, zonele din jur au ramas blocate-n timp.
Citeste si: Greutate si inaltime copii in functie de varsta- catena.ro
Citeste si: Suspectul crimei din Brăila a mărturisit tot ce s-a întâmplat în cabinetul stomatologic! Ce confesiune i-a făcut Marina Gavril înainte să fie omorâtă: "Mi-a zis că..."- wowbiz.ro
Ca sa rezolve problema, primarul Constantei a depus mai multe proiecte de refacere a infrastructurii orasului, pe finantare europeana, in valoare de 45 de milioane de euro.
Cu acesti bani vor fi modernizate, in primul rand, bulevardele care-i duc pe turisti din sudul litoralului catre statiunea Mamaia cu orice mijloc de transport:
de la masini si pana la biciclete.
Nevoie urgenta de investitii are si cea mai mare zona pietonala a Constantei, aflata chiar in centrul orasului.
Proiectele pe bani europeni asteapta semnaturile finale, iar autoritatile spera sa primeasca unda verde cat mai repede, pentru a reinvia zonele moarte din Constanta.
Orasul de la malul marii este vizitat, anual, de peste un milion de turisti.