VIDEO - Decizia medicilor în cazul fetiței opărite cu ciorbă la Vaslui
Viața fetiței în vârstă de 2 ani, opărite cu ciorbă, la Vaslui, atârnă de-un fir. Ca să-i mai aline durerile, medicii au învelit-o într-un pansament 72 de ore.
![](https://cdn.knd.ro/media/521/2863/1655/20134061/1/154729201-1133915103735997-1152158006671959798-n.jpg?width=900&height=516)
Viața fetiței în vârstă de 2 ani, opărite cu ciorbă, la Vaslui, atârnă de-un fir. Ca să-i mai aline durerile, medicii au învelit-o într-un pansament 72 de ore.
48 de ore s-au scurs de când Iasmina se zbate să trăiască. E o minune că încă e în viață, spun medicii ieșeni, care fac ce le stă în putere, ca s-o salveze. O țin mai mult sedată din pricina arsurilor care i-au transformat trupul plăpând într-o rană deschisă- atât de profundă încât tratamentele banale nu-i mai alină durerea. Mai ușor i-ar fi fost poate la București- unde există singura secție destinată copiilor cu arsuri grave de la noi din țară- însă bâlbâiala adulților i-a îngreunat teribil
În realitate însă putea fi transferată cu multe ore-n urmă. Inițial, copila opărită cu ciorbă a fost primită în urgențe, la Huși. Conștienți că n-au cum s-o trateze într-un spital municipal, fără aparatura necesară și competențe de specialitate, medicii de-acolo au urmat protocolul spitalicesc și le-au cerut colegilor de la București, s-o primească la Spitalul Grigore Alexandrescu, unde micuța pacientă ar avea mai multe șanse de supraviețuire. La telefon nu s-au înțeles nicicum:
„S-a luat legătura cu garda de chirurgie plastică de la Spitalul Alexandrescu din București, oferindu-ne colegul plastician de serviciu avizul de principiu în vederea transferului fetiței însă aceasta nu s-a mai concretizat din cauza lipsei de locuri din Terapie Intensivă din serviciul dumnealor”, spune managerul spitalului.
„Ulterior, la scurt timp, s-a dat acordul final ca sunt locuri si putem primi acest copil chiar si la ATI”, spun cei de la Spitalul de Copii din Capitală.
Confirmarea a venit însă târziu când micuța pacientă era deja în elicopter, spre Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iași- singurul din toată regiunea care poate trata copii cu arsuri mai ușoare. Chiar dacă starea fetiței e mult mai gravă decât a celorlalți internați, să fie transferată acum, ar însemna un risc uriaș.
Citeste si: Bebe la 1 luna – dezvoltarea bebelusului si sfaturi pentru parinti- catena.ro
„Copilul era extrordinar de grav, necesita resuscitare volemică și intervenșii chirurgicale de urgență și a fost admis în blocul operator unde s-au efectuat toate cele necesare.
În acest context, pacienta nu a putut fi transferată la București”, spun cei de la spitalul din Iași.
Următoarele ore sunt critice pentru viața micuței. Deocamdată, Ministerul Sănătății n-a anunțat vreo anchetă.
Citeste si: Culiță Sterp, amintiri traumatizante din copilărie: „Râdeau copiii de mine.”- kfetele.ro