Explozie intr-un bloc din Timisoara de la o butelie. 50 de persoane au fost evacuate, iar proprietara apartamentului unde a avut loc deflagratia a ajuns la spital cu arsuri.
Explozia s-a produs la putin timp dupa lasarea intunericului. Proprietara apartamentului, o femeie in varsta de 84 de ani isi terminase treburile prin casa si, cand a aprins televizorul, a avut loc deflagratia. Fiul batranei care se afla la munca a sosit intr-un suflet.
ION MITREA, FIUL VICTIMEI: Butelia a fost defecta, eu am fost pLecat la serviiciu, vecinii m-au anuntat, m-a sunat fratele meu sa vin ca a explodat butelia si ca mama e bine.
Imediat la fata locului au sosit si salvatorii care au preluat-o pe batrana si au transportat-o la spital. 50 de locatari s-au autoevacuat far asa aiba nevoie de ingrijiri medicale.
BOGDAN MUTU, POMPIER ISU TIMIS: A fost afectat apartamentul si o persoana de sex feminin de 84 de ani transportata la spital cu rani usoare. In urma masuratorilor nu s-au depistat scurgeri de gaz, s-au autoevacut 50 de persoane.
Citeste si: Explozie într-un bloc din Timişoara, 50 de oameni s-au autoevacuat; proprietara locuinţei are arsuri
Se pare ca nenorocirea a pornit de la o butelie defecta. In urma exploziei, apartamentul batranei a fost cel mai afectat pana si geamurile balconului au fost sparte si au cazut pe o masina parcata distrugandu-i luneta.
La fata locului au ajuns si reprezentanti ai Inspectoratului teritorial de Stat in Constructii care au constatat ca structura de rezistenta a blocului nu a fost afectata.In
Si la Satu-Mare a avut loc o explozie intr-un bloc de garsoniere din cauza unei acumulari de gaze. In urma deflagratiei doi tineri au suferit arsuri grave de gradul doi si trei,in timp ce ceilalti locatri s-au speriat cumplit.
Femeia a fost transportată cu avionul la un spital din București, în timp ce pentru bărbat s-a cerut transferul la un alt spital din Timișoara, cu elicopterul SMURD.
Medicii l-au bagat direct in sala de operatie unde s-au chinuit ore bune sa ii curete arsurile suferite pe o suprafata de 20% din corp.
MIHAIL COJOCARU, medic chirurgie plastica: Arsuri de căi respiratoare superioare, cu leziuni de arsură la nivelul extremității cefalice leziuni de arsură la nivelul ambelor mâini, cu leziuni de arsură la nivelul picioarelor. Pacientul a venit stabil, intubat ventilat mecanic, acuma noi ne ocupăm de evaluarea lui și tratamentul de primă intenție, toaletă chirurgicală și tratarea leziunilor de arsură.