Doi părinți formulează acuzații revoltătoare la adresa medicilor din Iași. Copilul lor de doar 7 ani, bolnav de varicelă, a murit în spital în timp ce defibrilatorul era cărat pe braţe de la parter până la etajul cinci. Oamenii spun că asistentele ar fi ajuns cu el după 40 de minute, când a fost prea târziu.
Micutul Ianis a pierit, in doar cateva minute, in fata medicilor care au incercat sa-l salveze cu mainile goale. Venise la spital aparent cu varicela, insa starea lui a devenit critica brusc.
Apoi, a intrat in stop cardio-respirator, fara ca salvatorii lui sa aiba la indemana un defibrilator.
„L-au resuscitat un sfert de oră, douzeci de minute, până au cărat aparatura de la parter până la etajul 5.
Ianis a ajuns la spitalul din Pascani dupa ce medicul de familie l-a diagnosticat cu varicela. Ii aparusera cateva semne pe corp, iar simptomele i-au fost tratate cu pastile antitermice. Desi starea micutului s-a imbunatatit initial, dupa doua zile pielea lui a inceput sa se invineteasca. Medicii s-au gandit prima data la meningita.
Liviu Stafie, purtător de cuvânt DSP: El a avut varicela, meningita e o complicatie, a fost descoperit un soc septic.
Parintii acuza ca, desi au sunat la 112 si au mentionat ca fiul lor este intr-o stare grava, nu li s-a trimis o salvare de la Iasi. In schimb, ar fi venit o ambulanta de la Pascani, care desi se afla la doar un kilometru distanta, a ajuns acasa la familie in 17 minute.
Anchete interne au inceput atat in spitalul din Pascani, cat si la Serviciul de Ambulanta.
Citeste si: Tatăl lui Alexandru, tânărul mort în accidentul din Italia, mesaj plin de suferință