VIDEO Nelu Iordache, „Regele Asfaltului”, scapă cu jumătate din pedeapsă după decizia controversată a Curții de Apel București. Cât trebuia să stea, de fapt, în închisoare

Curtea de Apel București a redus semnificativ pedeapsa primită de omul de afaceri Nelu Iordache, cunoscut drept „regele asfaltului”, în dosarul de înșelăciune și deturnare de fonduri europene.

Inițial condamnat la 11 ani și 9 luni de închisoare, Iordache a beneficiat de o reducere a pedepsei la doar 5 ani și 10 luni, după ce instanța a constatat că prescripția a intervenit pentru o parte dintre faptele de delapidare și deturnare de fonduri.

Decizia a permis eliberarea anticipată a afaceristului, care a ispășit deja aproximativ două treimi din pedeapsă. Chiar la ieșirea din Penitenciarul Rahova, Iordache a fost surprins zâmbind, deși a confirmat că rămâne cu o sumă importantă de bani confiscată – aproximativ 10 milioane de lei obținuți fraudulos.

Această hotărâre a stârnit controverse, mai ales în contextul în care justiția din România a fost recent în centrul unui scandal major, declanșat de un documentar realizat de Recorder. Investigația a scos la iveală cazuri în care instanțele au redus sau anulat pedepsele unor persoane influente, ridicând semne de întrebare asupra echității și independenței sistemului judiciar.

 


Îți Recomandăm Și...
Parteneri