This browser does not support the video element.
Un bărbat și-a lovit intenționat fosta iubită cu mașina, în Cernavodă.
Scene cutremurătoare au avut loc pe o stradă din orașul Cernavodă, județul Constanța, unde un bărbat a fost arestat preventiv după ce a încercat să-și ucidă fosta iubită, după ce a lovit-o intenționat cu mașina în timp ce aceasta mergea liniștită pe trotuar.
Un bărbat și-a lovit intenționat fosta iubită cu mașina în timp ce mergea pe trotuar
Incidentul s-a produs pe 18 iulie, în jurul orei 17:45, pe strada Avram Iancu din Cernavodă.
Citește și: Un tânăr de 18 ani a murit și alți doi se zbat între viață și moarte după ce s-au răsturnat cu mașina. Șoferul de 19 ani, sub influența alcoolului
„O amenința că o va ucide ca să nu o lase să fie cu altcineva”
Ancheta desfășurată de procurori arată că bărbatul a accelerat într-o curbă, a pătruns pe contrasens și a lovit-o intenționat pe femeie. Impactul a fost atât de violent, încât victima a fost proiectată pe capota și parbrizul mașinii, după care autoturismul a rupt un gard din fier-beton și s-a oprit în ușa unui garaj.
Din relatările anchetatorilor reiese că victima alertase anterior Poliția în legătură cu comportamentul agresiv și obsesiv al fostului partener. Cu toate acestea, femeia a refuzat să depună plângere penală, fapt ce a împiedicat autoritățile să intervină preventiv. După comiterea faptei, agresorul a fost reținut și dus în fața Tribunalului Constanța, care a dispus arestarea sa preventivă pentru o perioadă de 30 de zile, sub acuzația de tentativă de omor.