Apariția a două cazuri confirmate de lepră la Cluj-Napoca a stârnit o adevărată isterie în rândul populației, alimentată de dezinformări și speculații nefondate care s-au viralizat rapid în mediul online.
Un articol fals, semnat de un pseudo-jurnalist, a susținut că în centrul țării ar exista o epidemie cu peste 200 de cazuri de lepră, generând panică în doar câteva ore.
Dezinformarea care a alimentat panica
Titlul alarmist și informațiile eronate au fost preluate și comentate pe scară largă, ajungând chiar să implice nume cunoscute, precum artistul internațional Tiesto, care ar fi intrat în contact cu persoane infectate la un festival de muzică din Asia.
Pentru a stopa valul de panică, Prefectura Cluj a organizat o conferință de presă la care au participat toate instituțiile implicate în gestionarea situației. Oficialii au confirmat că, în prezent, există doar două cazuri de lepră, ambele fiind surori din Indonezia, angajate la un salon spa din oraș. Acestea au contractat boala de la mama lor, în urma unei vizite recente în țara natală.
Ancheta epidemiologică a identificat contactele directe, iar toți angajații salonului au fost consultați medical. Niciunul dintre clienți nu prezintă simptome sau elemente clinice ale bolii. În plus, cele șase persoane evaluate în ambulatoriul spitalului nu au fost diagnosticate cu lepră.
În cadrul conferinței, s-a menționat că salonul de masaj a avut peste 2000 de clienți, însă acest număr a fost interpretat greșit de către autorul articolului fals, care l-a confundat cu numărul de cazuri de lepră din oraș.
Autoritățile au subliniat că această informație este complet falsă.Cele două femei diagnosticate au început tratamentul recomandat de Organizația Mondială a Sănătății, constând în trei antibiotice administrate pe o perioadă de 12 luni. Ele vor rămâne spitalizate pentru monitorizare cel puțin încă două săptămâni, iar medicii asigură că nu mai sunt contagioase.
Lepră este o boală tratabilă în prezent, iar apariția acestor cazuri în Cluj-Napoca este un eveniment izolat.
În județul Cluj trăiesc aproximativ 11.000 de străini, mai mult de jumătate provenind din țări asiatice unde incidența leprei este de 10 cazuri la 100 de locuitori. Din acest motiv, autoritățile iau în calcul modificări legislative privind gestionarea sănătății imigranților.