Condițiile economice actuale sunt unul dintre motivele principale pentru care tot mai mulți români preferă să sărbătorească trecerea în noul an în intimitatea propriului cămin.
Un sondaj recent arată că în 2025, 70% dintre români vor petrece Revelionul acasă, o creștere semnificativă față de procentul de 60% înregistrat în anii anteriori.
Citește și: VIDEO Repetiții pentru Revelion în Times Square
Revelionul acasă – o alegere tot mai populară
Condițiile economice actuale sunt unul dintre motivele principale pentru care tot mai mulți români preferă să sărbătorească trecerea în noul an în intimitatea propriului cămin. Costurile mai ridicate ale petrecerilor în hoteluri sau restaurante îi determină pe mulți să opteze pentru o variantă mai accesibilă financiar. În plus, confortul și siguranța oferite de mediul familiar sunt alte argumente importante în favoarea acestei alegeri.
Citește și: VIDEO Temperaturi scăzute în noaptea de Revelion
Alternativele – hoteluri și restaurante în scădere
Doar 11% dintre români intenționează să petreacă Revelionul într-un hotel sau pensiune, iar 8% într-un restaurant din orașul de reședință. Aceste cifre indică o scădere a interesului pentru petrecerile organizate în spații publice, probabil din cauza costurilor mai mari și a agitației specifice acestor locuri.
„Contrar domeniului în care activez, nu îmi place să vorbesc despre mine. Prefer ca oamenii să ajungă să mă cunoască prin munca mea și prin interacțiunea directă. Iar de cele mai multe ori nu îmi place să fiu prea cunoscută, ca să zic așa. Clișeul „fac ceea ce am visat" se aplică la mine. Am știut din liceu că vreau să fiu jurnalist, de când mă ocupam cu gazeta clasei și am luptat pentru asta. Am lucrat la radio, televiziune locală și apoi națională. Am 35 de ani și încă fac job-ul acesta cu drag. Fiecare zi e realmente o provocare, o noutate și o ocazie să învăț și văd alte lucruri. Sunt mereu cu zâmbetul pe buze, sunt ambițioasă, am un caracter puternic și sunt foarte determinată în ceea fac. Îmi place să socializez, să stau la cafea , sa povestesc cu prietenii și îmi place să fiu înconjurată de iubire”.