Un caz tragic de femicid a scos la iveală o serie de erori și neglijențe grave din partea autorităților, care au condus la moartea unei tinere. Colega noastră, Claudia Costandiş, ne-a prezentat detaliile acestui caz cutremurător, evidențiind modul în care sistemul a eșuat în protejarea victimei.
Pe 22 septembrie, a fost emis un ordin de protecție provizoriu, urmat câteva zile mai târziu de un ordin valabil pentru șase luni. Cu toate acestea, pe 25 septembrie, tatăl victimei a sunat la 112 pentru a reclama că fostul ginere încalcă ordinul de protecție și o caută pe fiica sa. Polițiștii care au intervenit au considerat că sesizarea nu se confirmă și l-au amendat pe tatăl victimei, în loc să ia măsuri împotriva agresorului.
Situația s-a agravat pe 26 septembrie, când tânăra a depus o plângere penală în care susținea că a fost răpită și violată de fostul partener. Deși a fost deschis un dosar penal pentru patru infracțiuni, procurorul de la Parchetul de pe lângă Turnul Măgurele a decis că nu este necesar să rețină suspectul nici măcar pentru 24 de ore.
În continuare, pe 22 octombrie, tatăl victimei a sunat din nou la 112 pentru a reclama că a fost amenințat de același bărbat, însă și de această dată a fost amendat.
Acum, după ce tânăra și-a pierdut viața, autoritățile au demarat anchete interne, care cel mai probabil se vor încheia cu sancțiuni disciplinare minore.
Ministrul Justiției a cerut ca femicidul să fie pedepsit cu închisoare pe viață, solicitare susținută și de campania „Să nu ucizi”, care militează pentru ca femicidul să fie considerat omor calificat și pedepsit cu 25 de ani sau închisoare pe viață.Acest caz tragic scoate în evidență necesitatea unei reforme urgente în modul în care autoritățile gestionează cazurile de violență domestică și protecția victimelor, pentru a preveni alte tragedii similare.