Începutul toamnei a adus o vreme severă în Europa, afectând în mod grav mai multe țări, printre care Franța, Germania și Italia.
După o vară caniculară, regiunile din Franța au fost lovite de furtuni puternice, însoțite de grindină și vânt cu viteze de până la 100 km/h. În zonele alpine s-a înregistrat chiar și ninsoare, iar meteorologii avertizează că episoadele de răcire bruscă, combinate cu perioadele de căldură, pot genera în continuare fenomene extreme, inclusiv tornade.
În Germania, grindina a afectat în special zonele agricole, iar fermierii se tem că producția de fructe și legume va fi semnificativ redusă în acest an.
Cea mai gravă situație s-a înregistrat însă în Italia, unde precipitațiile au depășit 30 de litri pe metrul pătrat. Străzile s-au transformat în adevărate râuri, iar traficul a devenit aproape imposibil. Autoritățile au recomandat locuitorilor din zonele afectate să rămână în case și să evite deplasările inutile, din cauza riscului ridicat de viituri și alunecări de teren.