Atac armat la piramidele Teotihuacan din Mexic, un sit turistic și arheologic popular în afara orașului Mexico City.
Un atacator necunoscut a împușcat mortal o turistă canadiană și a rănit alte șase persoane înainte de a-și îndrepta arma împotriva sa și a se sinucide, potrivit autorităților mexicane.
🚨🇲🇽🇨🇦| "YA LISTOS PARA EL MUNDIAL": Así bajaron de la pirámide de Teotihuacán a la turista canadiense asesinada a balazos por un terrorista de izquierda, quien además hirió a otros 7 extranjeros, incluidos un menor de edad.
pic.twitter.com/mI1lepUyqE — La Derecha Diario México (@DerechaDiarioMX) April 21, 2026
Cabinetul de securitate al Mexicului a declarat că toate persoanele rănite sunt în afara pericolului de a-și pierde viața și primesc îngrijiri medicale.
Poliția mexicană a transmis că patru persoane au fost rănite în urma împușcăturilor, în timp ce alte două au ajuns la spital în urma căzăturii de pe treptele piramidei.
Atención: Tiroteo en las pirámides de Teotihuacán, en México. Se reporta una persona muerta. El atacante habría sido abatido por la guardia nacional. Vía @BluRadioCo pic.twitter.com/YxKV8DSx4V
— Ricardo Ospina (@ricarospina) April 20, 2026
Printre cei răniți se numărau turiști columbieni, ruși și canadieni, a declarat guvernul mexican.
Mesajul președintei mexicane, Claudia Sheinbaum
Președinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, a scris pe rețelele de socializare că atacul armat va fi investigat, că regretă decesul turistei străine și se află în contact cu ambasada Canadei.
"Ceea ce s-a întâmplat astăzi la Teotihuacan ne doare profund. Îmi exprim cea mai sinceră solidaritate cu persoanele afectate și familiile lor”, a scris ea.
Orașul prehispanic Teotihuacan a fost unul dintre cele mai importante centre culturale din Mesoamerica și atrage anual milioane de turiști din întreaga lume.