VIDEO: Ultimele luni cu prețuri ținute în frâu de stat. La vară sunt așteptate scumpiri la alimente și facturi mai mari: „O să fie greu”
VIDEO Ultimele luni cu prețuri ținute în frâu de stat. La vară sunt așteptate scumpiri la alimente și facturi mai mari: „O să fie greu”
Schemele de plafonare vor expira în aceeași zi: 30 iunie. De atunci vom vedea scumpiri la alimente, la facturile de energie electrică, dar și la polițele RCA.
„Urmează o vară de coșmar pentru portofelele noastre. Generozitatea guvernului se va evapora la începutul lunii iulie, atunci când schemele de plafonare vor expira în aceeași zi: 30 iunie. De atunci vom vedea scumpiri la alimente, la facturile de energie electrică, dar și la polițele RCA”, a spus Cosmin Cernat.
17 alimente, printre care pâinea, laptele, ouăle, carnea de porc, legumele și fructele au acum adaosul comercial plafonat. Concret, magazinele nu pot pune o taxă mai mare de douăzeci la sută, însă începând cu luna iulie comercianții vor avea mână liberă să crească prețurile alimentelor de bază: „Vă dați seama că va fi groaznic”, „O să se scumpească toate probabil. O să fie greu”.
Prețurile acestor alimente ar urma să crească cu cel puțin cinci la sută: „Cel mai bine ar fi ca ordonanța să nu se prelungească. Am intra într-o zonă de sustenabilitate, într-o zonă de normalitate unde prețurile ar fi stabilite de cerere și ofertă”.
A doua lovitură pentru buzunare vine din partea facturilor. Tot pe treizeci iunie va expira și schema de plafonare pentru energie electrică.
Deja oamenii abia reușesc să plătească lună de lună curentul. Aceștia se plâng că nu mai au de unde să economisească ca să își permită scumpirile care se anunță: „Păi nici mașina de spălat, nu calc, nu deschid lumina. Televizorul mai mult, atât. Fac economie”.Acum tarifele la energie electrică variază între șaizeci și opt de bani și un leu și treizeci de bani pe kilowatt/oră, în funcție de consum.
Șoferii vor primi o a treia lovitură. Nici tarifele RCA nu vor mai beneficia de plafonare, iar cu mulți nu își văd viața de zi cu zi fără autoturismul personal, spun că nu au de ales decât să plătească: „Bineînțeles că
Conform Comisiei Europene, România a înregistrat anul trecut cel mai mare deficit bugetar dintre toate statele membre, de peste nouă la sută. Pe următoarele locuri se află Polonia și Franța. Țara noastră este campioana Europei și la inflație- cinci virgulă unu la sută în luna martie.