Viorica Dăncilă, acuzată că a încercat să-l protejeze pe Ion Iliescu. USR: "Vrea să îi spele crimele"
USR o acuză pe Viorica Dăncilă că a încercat să îl proteje pe Ion Iliescu în fața acuzațiilor de crimă.
Viorica Dăncilă, fost prim-ministru și președinte PSD, este acuzată de Claudiu Năsui, deputat USR, că încearcă "să îi spele crimele" lui Ion Iliescu.
Scandalul între cei doi politicieni a avut loc în cadrul unei emisiuni televizate, la scurt timp după moartea fostului președinte.
Viorica Dăncilă, acuzată că a încercat să-l protejeze pe Ion Iliescu
Claudiu Năsui, deputat USR, o acuză pe Viorica Dăncilă că vrea să îl scape, chiar și după ce a murit, pe Ion Iliescu de acuzațiile de crimă.
„Vă rog să nu fiu întrerupt, m-ați invitat să vorbesc și sunt întrerupt de cineva care vrea să îi spele crimele lui Ion Iliescu”, a declarat Clăudiu Năsui.
Viorica Dăncilă a negat ferm acuzațiile, susținând că faptele deputatului USR sunt rușinoase, având în vedere contextul insinuărilor, comemorarea lui Ion Iliescu, fostul președinte al României. Viorica Dăncilă a declarat că își dorește dreptate în cazul crimelor, dar continuă să aibă respect pentru liderul post-decembrist.
„Eu nu spăl crimele nimănui. E o rușine ceea ce faceți și ar trebui să vă fie rușine pentru atitudinea pe care o aveți, într-o zi în care unii comemorează memoria unui fost președinte. Sunteți judecător? Dumneavoastră faceți o justiție pe care oamenii nu o vor. E rușinos. Mai multă decență ar fi fost mult mai potrivită. În 35 de ani, e adevărat că nu s-a adus lumină completă, dar asta nu înseamnă că nu am respect pentru cel care a fost președintele României”, a declarat Viorica Dăncilă.
Acuzațiile lui Claudiu Năsui vin după ce partidul USR și-a exprimat revolta după ce Guvernul a decretat zi de doliu național pe 7 august, pentru Ion Iliescu. Reprezentanții partidului USR au declarat că nu vor participa la funeraliile lui Ion Iliescu.
„Acum este cinstit ca un mare erou și i se albesc crimele. Decența ar fi fost să nu facem tot tărăboiul acesta pentru un om care a tăiat elanul democratic al României.