Volodimir Zelenski cere din nou Poloniei tancuri şi avioane de luptă: „Există un risc ridicat ca armata rusă să devină o ameninţare nu doar pentru teritoriile vecinilor noștri''
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, cere din nou ajutor Poloniei pentru a-i trimite tancuri și avioane de luptă, în contextul invaziei ruse asupra țării sale.
Volodimir Zelenski a atenționat într-o conferinţă de presă cu omologul său polonez Andrzej Duda, faptul că dacă forțele armate ucrainene nu vor fi susținute cu avioane de luptă şi tancuri, armata rusă ar putea deveni mai târziu o ameninţare la adresa ţărilor vecine.
,,Şi atunci frontierele şi oraşele vecinilor noştri vor fi ameninţate de ruşi''
„Există un risc ridicat ca armata rusă să devină o ameninţare nu doar pentru teritoriile vecinilor noştri- Polonia, Slovacia, Ungaria, România şi statele baltice- cu şi o ameninţare militară directă generală”, a spus Zelenski sâmbătă seara târziu, dacă partenerii Ucrainei nu vor ajuta Kievul în acest fel.
Şi atunci frontierele şi oraşele vecinilor noştri vor fi ameninţate de ruşi, a atenţionat Zelenski.
Planul de a trimite avioane de luptă, abandonat
Un plan al Poloniei de a trimite avioane de luptă în Ucraina via o bază americană din Germania pare să fi fost abandonat după obiecţii ale SUA, în pofida rugăminţilor ucrainene. Washingtonul se teme că astfel de măsuri ar putea duce la o confruntare directă între forţele NATO şi armata rusă.
Citeste si: Un celebru actor amenință că își va distruge trofeele Oscar dacă Volodimir Zelenski nu va participa la Gală
Este studentă în anul 3 la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, Universitatea din București. ”Pasiunea pentru jurnalism o am încă de mică, atunci când scriam în jurnale gânduri, idei și dorințe pe care le aveam. Pasiunea s-a menținut și peste ani, realizând că acest domeniu înseamnă multă cunoaștere. Diversitatea pe care o oferă jurnalismul mă face să mă regăsesc total, drept urmare am aplicat și pentru un job în domeniu”.
Îi place să descopăr mereu locuri noi și să cunoască oameni. Natura reprezintă pentru Alexandra locul în care se deconectează de fiecare data.
Cărțile de dezvoltare personală și psihologie au devenit o pasiune pentru ea: ”Părerea mea este că ne ajută în sfera autocunoașterii, cât și în relaționarea cu ceilalți”.
”Pe viitor sper să lucrez tot în presă și să ajung un jurnalist de success”.