Au trecut șase luni de la invazia rusă din Ucraina, iar Volodimir Zelenski a declarat, cu ocazia Zilei Independenței Ucrainei, că vor răspunde oricărei manifestari a terorismului rus.
Tot cu ocazia acestei zile, SUA au anunțat un nou ajutor militar în valoare de 3 miliarde de dolari.
Zelenski, mesaj emoționant cu ocazia Zilei Independenţei Ucrainei
"Trebuie să fim conştienţi că mâine (miercuri), sunt posibile provocări respingătoare ale Rusiei şi atacuri brutale", a avertizat marţi seară Volodimir Zelenski. „Şi, bineînţeles, vom răspunde oricărei manifestari a terorismului rus”, a adăugat preşedintele ucrainean, care avansase deja sâmbăta trecută că „Rusia ar putea încerca să facă ceva deosebit de dezgustător, deosebit de crud”.
"Astăzi sărbătorim ziua drapelului nostru şi se întâmplă într-un moment în care luptăm împotriva celei mai îngrozitoare ameninţări la adresa statului şi, în acelaşi timp, am atins cea mai mare unitate naţională. De aceea am îndurat. Pentru că am unit şi am unit lumea în jurul valorilor adevărate", a declarat preşedintele ucrainean.
„Dacă lumea arată oboseală din cauza războiului din Ucraina, va fi o mare ameninţare pentru întreaga lume”, a declarat Zelenski într-o conferinţă online despre Crimeea la care au participat reprezentanţi din 60 de state.
SUA au vorbit despre un posibil atac al Rusiei "în următoarele zile"
Astăzi, 24 august, Ucraina sărbătorește Ziua Independenței de URSS din 1991.
Citeste si: Ce măsuri ar putea lua ONU dacă Rusia continuă atacurile asupra Centralei Nucleare de la Zaporojie, Ucraina
Cu ocazia aceste zile, autoritățile de la Kiev au interzis toate adunările publice de luni până joi în capitală, iar în Harkov este interzis accesul de marţi seara până joi dimineaţă.
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.
Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.
”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.
Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.