Alertă cu bombă la Curtea de Apel București. Persoanele din clădire au fost evacuate
Alertă cu bombă marți, la Curtea de Apel București. Toate persoanele din clădire au fost evacuate, potrivit unor surse oficiale. Acest tip de amenințări s-au înregistrat deseori în ultimii ani, ele dovedindu-se a fi false.

Alertă cu bombă la Curtea de Apel București. Persoanele din clădire au fost evacuate
[Sursa foto: Facebook]In articol:
Poliția a confirmat oficial amenințarea cu bomba de la CAB.
„ În cursul acestei zile, 31 ianuarie 2023, polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București au fost sesizați cu privire la faptul că într-o instituție, din Sectorul 4, ar fi
Amenințare cu bomba la Curtea de Apel București
La Curtea de Apel din București au intervenit imediat echipajele de specialitate, care încearcă acum să vadă dacă alerta este sau nu una falsă. Cel mai probabil, alarma a fost dată în urma unui apel telefonic.
Citește și: Un interlop celebru a murit, într-un spital din Capitală, după ce a fost adus cu elicopterul
Citeste si: Vești bune pentru profesori! Se încasează salariile mai devreme în aprilie- kanald.ro
Citeste si: Adelina Pestrițu, mesaj public pentru Ana Morodan, după ce a fost reținută de polițiști- wowbiz.ro
În acest moment are loc o desfășurare de forțe, la fața locului ajungând autospeciale de la SRI, jandarmerie și pompieri.
Zona este securizată, iar cei de la SRI și pirotehniștii continuă verificările la fața locului. Fiecare încăpere în parte este luată și controlată pentru a se asigura că totul este în regulă.
Alerte constante la CAB
O amenințare de acest tip a fost înregistrată anul trecut, pe 26 ianuarie 2022, tot la Curtea de Apel din București, după ce o persoană a sunat de dimineaţă la numărul de urgenţă 112 și a declarat prezența unei bombe în instituție. Clădirea a fost evacuată, iar traficul din zonă a fost restricţionat.
„ În această dimineaţă, prin apel la 112, o persoană a anunţat existenţa unui dispozitiv exploziv în incinta Curţii de Apel Bucureşti. A fost evacuată clădirea, iar specialiştii pirotehnicieni efectuează verificări. Pentru a facilita intervenţia, au fost aplicate restricţii de trafic în zonă ”, transmitea atunci Poliţia Capitalei.
În cele din urmă, alerta cu bombă a fost declarată falsă, după ce activitatea instanței a fost suspendată timp de trei ore.

