Meci nebun pe Arena Națională la Euro 2020. Campioana mondială, Franța, eliminată de Elveția după penalty-uri

Euro 2020. Luni seara s-a disputat pe Arena Națională din București ultimul meci de la Euro 2020 găzduit de România, partida din optimile de finală dintre Franța și Elveția. A fost un "meci nebun", cu răsturnări de situații și care s-a încheiat cu o mare surpriză, după 120 de minute de joc și lovituri de departajare.

Author: Razvan Ilie marți 29 iunie 2021 , 08:21

Euro 2020. Mbape, jucătorul care a ratat penalty-ul decisiv și a trimis acasă Franța [Sursa foto: Inquam Photos / George Calin]
DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

In articol:

Ultimul meci de pe Arena Națională la Euro 2020 a adus o surpriză uriașă. Campioana mondială, Franța, a fost eliminată de Elveția după executarea loviturilor de departajare. A fost un meci de un dramatism total: Elveția a condus cu 1-0 încă din minutul 15, apoi a ratat o lovitură de la 11 metri în a doua repriză, după care Benzema a răsturnat scorul cu două goluri înscrise în câteva

minute, iar Pogba a făcut 3-1 cu o lovitură în vinclu de la 25 de metri.

Euro 2020. În mod neașteptat, Elveția a revenit în ultimele 10 minute ale meciului, a egalat 3-3 și a dus meciul în prelungiri. Asta după ce elvețienilor li s-a anulat un alt gol pe motiv de offside. S-a ajuns la loviturile de la 11 metri, iar singurul care a ratat și a scos Franța din competiție a fost vedeta Mbape.

Penalty ratat pentru Franța, Elveția în sferturile de finală[Sursa foto: Inquam Photos / George Calin]

Mbape a ratat ultima lovitură de la 11 metri din seria de 10 lovituri de departajare și a trimis Franța acasă[Sursa foto: Twitter]

Cei aproximativ 25.000 de suporteri prezenți pe Arena Națională au avut parte și de un spectacol formidabil la meciul din optimile Franța- Elveția.

Cu cine va juca Elveția în sferturile de finală

Cele 30 de minute de prelungire nu au fost suficiente pentru a le departaja pe cele două echipe, astfel că s-a trecut la loviturile de la 11 metri.

De

la punctul cu var, primii patru executanți ai fiecărei echipe au transformat fără emoții. Elveția a transformat și lovitura din a cincea serie, prin Admir Mehmedi, iar cel desemnat din echipa Franței a fost Kylian Mbappe. Starul lui PSG, care nu a reușit să marcheze niciun gol la acest EURO, a ratat de la punctul cu var și a trimis-o pe Franța direct la Paris.

Antrenorul Franței, Didier Deschamps, dezamăgit după eliminarea de la EURO 2020[Sursa foto: Inquam Photos / George Calin]

Elveția, calificare după 50 de ani în sferturile de finală la Europ[Sursa foto: Inquam Photos / George Calin]

Elveția va juca în sferturile de finală cu Spania, cea care a trecut în optimi de Croația, 5-3 după 120 de minute de