Armata lui Vladimir Putin a mai pierdut un comandant de elită. Oficialii din Ucraina susțin că militarul s-ar fi sinucis

Armata lui Vladimir Putin a mai pierdut un comandant de elită. Oficialii din Ucraina susțin că militarul s-ar fi sinucis

(Sursa foto: Telegram)

Potrivit reprezentanților Forțelor Terestre ale Ucrainei, unul dintre comandanții armatei lui Vladimir Putin s-ar fi sinucis la scurt timp după ce a descoperit că toate tancurile unității sale, cu excepția unuia, au fost demontate.

„Divizia a 4-a Panzer din Rusia a aflat că din 10 tancuri „conservate”, doar unul este într-o stare mai mult sau mai puțin operațională. Restul sunt complet demontate. Unele dintre ei nici măcar nu au motoare!” au anunțat Forțele Terestre.

Citeste si: Cariera lui Serghei Șoigu. Cum a ajuns un inginer constructor să fie Ministrul Rus al Apărării

„Au devenit cunoscute consecințele eliberării Trosteaneț în regiunea Sumî de către armata ucraineană și înfrângerea diviziei de tancuri Kantemirov.

Aseară, Agenția Centrală de Informații a raportat că comandantul Regimentului 13 Panzer al Diviziei 4 Panzer a Federației Ruse s-a împușcat.

De asemenea, comandantul Armatei 1 Panzer (unitatea 11161, Bakovka) din Districtul Militar de Vest, generalul-locotenent Serhiy Kisel, a fost demis din funcție. Armata 1 Panzer include infama Divizie „de elită” Kantemirov. Se observă că Kissel a fost eliberat din cauza pierderilor uriașe și a eșecului invaziei ruse a Ucrainei.

Nu excludem că evadarea armatei ruse din Trosteaneț a fost ultima picătură. Și atunci a fost imposibil pentru conducerea rusă să închidă ochii la o comandă slabă a trupelor”,
au transmis Forțele Terestre ale Ucrainei, pe rețeaua de socializare Telegram.

Militarul rus s-ar fi pus capăt zilelor după ce mai multe tancuri au fost demontate

Forțele Terestre ale Ucrainei afirmă că sistemul de rachete antitanc Javelin este un atu al armatei Ucrainei în lupta cu forțele rusești:

„Însăși prezența sistemelor moderne de rachete antitanc portabile Javelin sau NLAW în forțele armate provoacă panică în rândul rușilor. Dacă o rachetă lovește un tanc, un transportor blindat de personal, un vehicul de luptă al infanteriei sau un alt vehicul blindat, echipajul și echipa de nu au nicio șansă de supraviețuire.”

Citeste si: Rușii se pregătesc să lanseze o versiune tristă a Instagram: „Suntem foarte triști”


Autor

Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.

Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.

Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri