Au vrut manele, dar au primit jazz. Romii care traiesc la celebra groapa de gunoi a Clujului au avut ieri parte de concerte chiar langa mormanele de deseuri. S-au bucurat ca s-a gandit cineva si la ei, dar recunosc ca l-ar fi preferat pe Florin Salam.
Nu au stiut cine va urca pe scena amplasata chiar langa groapa de gunoi. Au sperat ca poate vor avea surpriza de a-l vedea pe insusi regele manelelor, cand colo…
Muzica jazz nu a fost tocmai pe placul romilor, dar cand au auzit ca asta e tema festivalului s-au conformat! Au adaptat pana si miscarile pe ritmuri de jazz.
Festivalul Jazz in The Park s-a mutat pentru cateva ore in cel mai ignorat loc din Cluj Napoca.
Dincolo de partea tragi-comica a festivalului de langa groapa de gunoi, evenimentul a avut o parte educativa pentru cei 1 500 de romi care traiesc la Pata Rat. Copiii au invatat sa cante la instrumente si sa auda o altfel de muzica.
Corina Brandusan- PR festival: "In acest an vrem sa sustinem comunitatea din Pata Rat prin aceste proiecte-initiative care sa aduca cultura mai aproape de oameni.
Groapa de gunoi de la Pata Rat se intinde pe 20 de hectare, iar inaltimea ei socheaza.
Muntele de mizerie e casa pentru 2 000 de oameni fara acte si fara viitor a caror singura sursa de hrana sunt resturile aruncate de altii.