Campionatul Mondial de Fotbal 2018. Care este programul meciurilor

Campionatul Mondial de Fotbal 2018, care are loc in Rusia debuteaza pe 14 iunie, atunci cand nationala tarii gazda va juca in compania Arabiei Saudite, de la ora 17:00, pe stadionul Lujniki din Moscova.

Matei Vaihan, luni 11 iunie 2018 , 19:30

DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

Cele 32 de echipe calificate la Campionatul Mondial de Fotbal 2018 vor  juca pe 12 stadioane din 11 oraşe . Vor fi nu mai puţin de 64 de partide, care se vor desfasura  pe stadioanele Lujniki si Spartak din Moscova, Sankt Petersburg, Soci, Samara, Kazan, Rostov-pe-Don, Volgograd, Nijni Novgorod, Saransk, Ekaterinburg si Kaliningrad.

Campionatul Mondial de Fotbal 2018. Programul  meciurilor

Grupa A

14 iunie, ora 17:00 Rusia – Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 14:00 Egipt – Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 20:00 Rusia – Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 17:00 Uruguay – Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 16:00 Uruguay – Rusia (Samara)
25 iunie, ora 16:00 Arabia Saudită – Egipt (Volgograd)

Grupa B

15 iunie, ora 17:00 Maroc – Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 20:00 Portugalia – Spania (Soci)
20 iunie, ora 14:00 Portugalia – Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 20:00 Iran – Spania (Kazan)
25 iunie, ora 19:00 Spania – Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 19:00 Iran – Portugalia (Saransk)

Grupa C

16 iunie, ora 12:00 Franţa – Australia (Kazan)
16 iunie, ora 18:00 Peru – Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 14:00 Franţa – Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 17:00 Danemarca – Australia (Samara)
26 iunie, ora 16:00 Danemarca – Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 16:00 Australia – Peru (Soci)

Grupa D

16 iunie, ora 15:00 Argentina – Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 21:00 Croaţia – Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 20:00 Argentina – Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 17:00 Nigeria – Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 20:00 Islanda – Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 20:00 Nigeria – Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E

17 iunie, ora 14:00 Costa Rica – Serbia (Samara)
17 iunie, ora 20:00 Brazilia – Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 14:00 Brazilia – Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 20:00 Serbia – Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 20:00 Serbia – Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 20:00 Elveţia – Costa Rica (Novgorod)

Grupa F

17 iunie, ora 17:00 Germania – Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 14:00 Suedia – Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 17:00 Germania – Suedia (Soci)
23 iunie, ora 20:00 Coreea de Sud – Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 16:00 Mexic – Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 16:00 Coreea de Sud – Germania (Kazan)

Grupa G

18 iunie, ora 17:00 Belgia – Panama (Soci)
18 iunie, ora 20:00 Tunisia – Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 14:00 Belgia – Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 14:00 Anglia – Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 20:00 Anglia – Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 20:00 Panama – Tunisia (Saransk)

Grupa H

19 iunie, ora 14:00 Polonia – Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 17:00 Columbia – Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 17:00 Japonia – Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 20:00 Polonia – Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 16:00 Senegal – Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 16:00 Japonia – Polonia (Samara)

Campionatului Mondial de Fotbal 2018 - optimile de finala

Echipele de pe primele două locuiri din cele opt grupe se califică în faza următoare a competiţiei, optimile de finală.

30 iunie, ora 16:00 (meci 50) câştigătoare Grupa C – locul doi Grupa D (Kazan)
30 iunie, ora 20:00 (meci 49) câştigătoare Grupa A – locul doi Grupa B (Soci)
1 iulie, ora 16:00 (meci 51) câştigătoare Grupa B – locul doi Grupa A (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 20:00 (meci 52) câştigătoare Grupa D – locul doi Grupa C (Nijni Novgorod)
2 iulie, ora 16:00 (meci 53) câştigător Grupa E – locul doi Grupa F (Samara)
2 iulie, ora 20:00 (meci 54) câştigătoare Grupa G – locul doi Grupa H (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 16:00 (meci 55) câştigătoare Grupa F – locul doi Grupa E (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 20:00 (meci 56) câştigătoare Grupa H – locul doi Grupa G (Moscova, Spartak)

Campionatului Mondial de Fotbal 2018 – sferturile de finala

Sferturile de finală ale competiţiei vor avea loc în două zile, 6 şi 7 iulie.
6 iulie, ora 16:00 sfertul 1: câştigătoare meciul 49 – câştigătoare meciul 50 (Nijni Novgorod)
6 iulie, ora 20:00 sfertul 2: câştigătoare meciul 53 – câştigătoare meciul 54 (Kazan)
7 iulie, ora 16:00 sfertul 3: câştigătoare meciul 55 – câştigătoare meciul 56 (Samara)
7 iulie, ora 20:00 sfertul 4: câştigătoare meciul 51 – câştigătoare meciul 52 (Soci)

Campionatului Mondial de Fotbal 2018 - semifinale si finale

10 iulie, ora 20:00 semifinala 1: câştigătoare sfert 1 – câştigătoare sfert 2 (Sankt Petersburg)
11 iulie, ora 20:00 semifinala 2: câştigătoare sfert 3 – câştigătoare sfert 4 (Lujniki, Moscova)
14 iulie, ora 16:00 finala mică (Sankt Petersburg)
15 iulie, ora 17:00 finala mare (Lujniki, Moscova)

Clipul zilei pe STIRILEKANALD.RO:
Te-ar putea interesa si