Care este țara ce se află pe cale de a prelua controlul celui de-al doilea val al epidemiei cu COVID-19
Potrivit măsurătorilor făcute de către epidemiologul Antonie Flahaut, Franța a reuşit, la fel ca alte ţări europene, să controleze al doilea val al epidemiei COVID-19.
Medicul epidemiolog îşi argumentează poziţia în acest sens subliniind că nivelul reproducerii virusului- faimosul ”factor R”- a scăzut miercuri la 0,93. ”Nu putem vorbi despre epidemie atunci când acest «R» este sub 1. «R»-ul este nivelul de reproducere, adică numărul de persoane pe care le infectezi atunci când eşti infectat. Dacă infectezi mai puţin de o persoană în medie însemană că nu există epidemie”, a declarat acesta.
Franța este țara care a reușit să controleze cel de-al doilea val al epidemiei de coronavirus
Totodată, Antoine Flahaut rămâne prudent şi aminteşte necesitatea unei ”prelungiri” a restricţiilor impuse în lupta împotriva covid-19.
Citeste si: Locurile cu cel mai mare risc de transmitere a Covid-19. La ce concluzie au ajuns cercetătorii
Citeste si: Care este județul care va putea intra în carantină. Rata incidenței este de peste 11 la mie
Pentru a fi în siguranță țara, nivelul reproducerii virusului trebuie să scadă la 0,70 sau chiar 0,60
”Când «R»-ul este 1, aşa cum este cazul în acest moment în Franţa, ne aflăm în platou(...). Trebuie ca «R»-ul să scadă şi mai mult pentru ca să intrăm într-o zonă de securitate şi să reluăm controlul asupra epidemiei”, declară el. În opinia medicului, ” pentru ca epidemia să se stingă, este necesar ca «R»-ul să coboare la 0,70 sau 0,60 ”.