În contextul actualelor scumpiri masa de Crăciun ar putea fi mai gol față de celilalți ani. Potrivit estimărilor realizate de specialiști din industria alimentară, preparate pentru masa de Crăciun s-au scumpit cu 15% comparativ cu anul 2021.
Pe măsură ce nu apropiem de perioada Crăciunului, prețurile sunt tot mai crescut și se așteaptă ca acestea să crească până la 25%.
Inflația ar putea ajunge la 16% în ultima lună din an.
Chiar dacă îl cumpărăm direct din patiserie sau îl preparăm la noi acasă, cozonacul are prețuri mari, deoarece toate ingredientele de bază s-au scumpit în ultima perioadă, în toate supermarketurile. De asemenea, în ultima vreme, prețurile au crescut foarte mult și la carburanți și îngrășăminte, lucru care va duce în mod automat la majorarea tuturor produselor.
Iar pentru a pregăti un cozonac acasă, ai nevoie de mai multe ingrediente, toate la rândul lor înregistrând sume mai mari de cumpărare față de aceeași perioadă a anului trecut.
Cele mai mari scumpiri din ultima perioada s-au înregistrat la:
zahăr (62%)
ouă (6,6%)
mălai și unt (4 procente).
ulei (43%)
lapte (26,2%)
ouă (24,6%)
Pe lângă ingredientele de bază se mai adaugă și nucă, rahatul, stafidele și cacao.
Pentru cei care aleg să cumpere un cozonac cu toate din comerț pentru masa de Crăciun din acest an trebuie să știe că prețurile încep de la aproximativ 100 de lei.
În decembrie 2021 prețurile pentru un cozonac începeau de la 87 de lei.
Ingredientele necesare pentru dulciuri s-au scumpit mult
Potrivit INS, zahărul și uleiul sunt cu 50% mai scumpe, iar făina și untul sunt cu 35% mai scumpe.
„În fiecare an de sărbători noi facem aici cozonaci și într-adevăr, dacă facem comparație cu anul trecut, prețul la materia primă pentru cozonac sa dublat. Prin urmare, acest lucru se va reflecta și în prețul produsului finit” a explicat Medeea Piron, proprietar cafenea, pentru un post de televiziune cunoscut.
La nivelul Uniunii Europene, prețul zahărului este aproape trei ori mai ridicat față de anul trecut.
Potrivit datelor INS, produse pentru cofetărie s-au scumpit semnificativ. Astfel, zahărul a ajuns cu 50% mai scump, Uleiul cu 47% mai scump, făina o găsim la rafturi cu 35% mai scumpă și, de asemenea, untul a atins pragul de 34% scumpire.