Ce au pățit cei trei tineri din Cluj care au băgat în comă un livrator nepalez și l-au desfigurat pe un al doilea

Doi livratori nepalezi, în vârstă de 25 și 30 de ani, au fost bătuți sălbatic la Cluj-Napoca

(Sursa foto: Arhiva)

Doi bărbați nepalezi, în vârstă de 25 și 30 de ani, au fost bătuți sălbatic la Cluj-Napoca, în august, de trei tineri români, dintre care doi au doar 18 și 20 de ani. Agresorii riscă să stea ani buni după gratii.

Trei bărbaţi au fost trimişi în judecată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru tentativă de omor calificat şi tentativă de tâlhărie calificată, după ce au participat la agresiunea terifiantă asupra a doi cetăţeni nepalezi.

După ce a fost bătut cu un par, unul dintre tinerii nepalezi a ajuns la spital, în comă, cu răni care i-au pus viaţa în pericol.

Atacul a avut loc în orașul Cluj-Napoca, aproape de strada Calea Dezmirului, pe 26 august, la miezul nopții, lângă calea ferată, în apropierea Aeroportului Avram Iancu.

Tânărul în vârstă de 18 ani l-ar fi atacat pe nepalez pentru că străinul ar fi agresat-o, în aceeași zi, pe sora românului, au declarat la momentul respectiv surse pentru Europa FM. 

Acuzat de tentativă la omor calificat

Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a dispus trimiterea în judecată a trei inculpaţi:

  • unul pentru tentativă la omor calificat şi tâlhărie calificată;
  • un alt inculpat pentru tentativă de tâlhărie calificată şi tâlhărie calificată
  • al treilea inculpat pentru tâlhărie calificată;

”În data de 26.08.2025,

în jurul orei 23.40, în timp ce se afla în proximitatea unei treceri la nivel cu calea ferată din municipiul Cluj-Napoca, judeţul Cluj, primul inculpat, însoţit de ceilalţi doi inculpaţi, i-a aplicat persoanei vătămate, cetăţean nepalez, mai multe lovituri cu un obiect contondent (bucată de lemn), pumni şi picioare la nivelul capului, spatelui şi picioarelor. Persoana vătămată a căzut la pământ ca urmare a agresiunilor suferite, fiindu-i produse leziuni traumatice pentru care sunt necesare 55-60 de zile de îngrijiri medicale, leziunile traumatice de la nivelul cranio-cerebral punându-i în primejdie viaţa”, arată procurorii.

Ulterior, ceilalţi doi inculpaţi au căutat în buzunarele victimei şi i-au furat un pachet de ţigări, conform News.ro.

Totodată, al doilea inculpat l-a lovit pe un alt cetăţean nepalez, cu pumnul în faţă, tot pentru a-i fura ţigările, după ce victima a refuzat să i le dea, susţinând că nu are ţigări.

Primul inculpat este arestat preventiv în acest dosar, iar ceilalţi doi se află sub măsura preventivă a controlului judiciar.

Rechizitoriul a fost înaintat Tribunalului Cluj, instanţă competentă să judece cauza în fond.

În urma agresiunii din august, cetăţeanul nepalez care a fost bătut cu un par a fost transportat la spital în comă.


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri