Buha Cosmina Ana Maria a plecat de acasă, din localitatea Pricaz, iar de atunci nu se mai știe nimic despre ea.
Adolescenta în vârstă de 16 ani este căutată de polițiști după ce ar fi plecat voluntar de la domiciliu și nu s-a mai întors.
Tatăl fetei a dar alarma. Bărbatul a sesizat agenții din cadrul Poliției Municipiului Orăștie prin apel la 112. Îngrijorat, acesta le-a spus polițiștilor că fiica sa ar fi fost văzută ultima oară în cursul serii de 17 martie 2026.
Familia spune că adolescenta ar fi plecat de acasă, dar nu se cunoaște direcția în care s-a deplasat. Cosmina are aproximativ 160 cm înălțime, constituție atletică, în jur de 55 kg, păr șaten, lung, față ovală și ochi căprui.
„Polițiștii desfășoară activități specifice pentru găsirea acesteia și fac apel către cetățeni pentru ca, în cazul în care dețin informații utile despre locul în care s-ar putea afla minora, să contacteze de urgență cea mai apropiată unitate de poliție sau să apeleze numărul unic de urgență 112”, informează autoritățile.