Cum a decurs convorbirea telefonică între Macron și Putin. Președintele francez îi cere „ridicarea asediului și acces umanitar”

Cum a decurs convorbirea telefonică între Macron și Putin. Președintele francez îi cere „ridicarea asediului și acces umanitar”

Preşedintele francez Emmanuel Macron i-a transmis vineri omologului său rus, Vladimir Putin, „îngrijorarea sa extremă” faţă de situaţia de la Mariupol, un oraş situat în sud-estul Ucrainei, asediat şi bombardat de către armata rusă. Macron i-a cerut lui Putin ”ridicarea asediului şi acces umanitar”, anunţă Palatul Elysée, potrivit AFP.

Această nouă convorbire la telefon între Macron şi Putin a durat o oră şi zece minute.

Şeful în exerciţu al statului francez a „cerut din nou respectarea imediată a unui armistiţiu” în Ucraina, precizează preşedinţia franceză.

Cei doi președinți au avut numeroase convorbiri telefonice, însă niciuna nu pare să fi dat roade. 

Vladimir Putin, schimbare de plan: "Nu mai vrea să schimbe regimul de la Kiev"

Liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, pare să fi renunţat la o schimbare de regim la Kiev în cadrul obiectivelor războiului său din Ucraina, a declarat luni preşedintele finlandez Sauli Niinisto într-un interviu pentru CNN.

Citeste si: Grecia promite reconstruirea maternității de la Mariupol, bombardată de ruși

Președintele Finlandei, Sauli Niinisto, interlocutor frecvent al lui Vladimir Putin,  a discutat din nou vineri cu liderul de la Kremlin, în cadrul eforturilor europene de a menţine deschis canalul diplomatic.

"Putin are lista sa, o ştie toată lumea", a afirmat preşedintele Finlandei, conform unui  extras din interviul difuzat de CNN International  . "Însă pare că schimbarea guvernului din Ucraina nu mai este pe listă", a afirmat el.

Care sunt obiectivele reale ale lui Putin

Obiectivele reale ale lui Putin în acest război rămân una din marile necunoscute ale discuţiilor diplomatice.

Citeste si: Cât a costat geaca lui Vladimir Putin de la mitingul pro-război de la Moscova

Alături de preşedintele francez Emmanuel Macron şi de cancelarul german Olaf Scholz, preşedintele finlandez a fost unul dintre puţinii interlocutori europeni ai lui Putin în ultimele zile, potrivit Agerpres.

Finlanda, care se învecinează cu Rusia, are în mod tradiţional un rol de intermediar între Occident şi Moscova.

Vineri, Niinisto a discutat de asemenea şi cu Volodimir Zelenski.


Editor web

Laura are 23 de ani și este din Suceava. A terminat facultatea de jurnalism în 2022 si va urma un master.

Face parte din echipa stirilekanald.ro din martie 2022.

Este o fire ambițioasă, creative, pasionată de frumos, sensibilă, dar și puternică.

”Sunt recunoscătoare pentru tot ceea ce am zi de zi. Am ajuns aici datorită faptului ca îmi place să scriu”

Îți Recomandăm Și...
Parteneri