Viorel Atomei este fostul primar din comuna Hudești, Botoșani. A decedat marți, la vârsta de 65 de ani.
Viorel Atomei s-a aflat la conducerea comunei Hudești pentru o perioadă impresionantă de 32 de ani, adică timp de opt mandate. Fostul om politic s-a stins din viață marți, pe 17 februarie 2026, după o lungă suferință, scrie presa locală.
„Plecarea sa lasă un gol profund nu doar în familie, ci în întreaga comunitate pe care a slujit-o cu devotament. A fost un om al faptelor, un sprijin pentru oameni, un nume legat de dezvoltarea și destinul comunei.
În urma lui rămân o soție îndurerată, doi copii și o comunitate care își pleacă fruntea în semn de respect și recunoștință. Durerea despărțirii este adâncă, dar memoria sa va rămâne o punte peste timp, între trecut și viitor.
Vestea decesului a întristat comunitatea locală, iar actualul primar aflat la conducerea localității a transmis câteva cuvinte de adio după moartea fostului edil.
„Am aflat cu tristețe vestea trecerii la cele veșnice a d-lui Viorel Atomei, consilier local și fost primar al comunității noastre. De-a lungul timpului, am fost adversari politici, însă dincolo de diferențele de viziune care sunt firești într-o democrație, ne-a unit preocuparea pentru binele localității și dorința de a contribui la dezvoltarea ei. Comunitatea noastră este în doliu la trecerea la cele veșnice a fostului primar. În aceste momente grele, transmit sincere condoleanțe familiei îndoliate! Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, este
mesajul transmis de Cătălin Zlei, actualul primar al comunei Hudești.