Duminica, la “Asta-i Romania!”: Tineri care readuc speranța in satele românești
Duminica aceasta, de la ora 14:30,în emisiunea “Asta-i România!”, prezentata de Mihai Ghita, il vom cunoaște Iulian Pănescu, omul care salveaza nu doar vieti pe munte, ci si locuri. Salvamontist de o viata, sibianul a transformat o stana veche din Marginimea Sibiului intr-o cabana unica in zona.
In vremea pandemiei, cand toata lumea statea in casa si punea banii la ciorap, el a ales sa investeasca toate economiile si toata munca intr-un vis – acela de a transforma o stana veche din varf de munte intr-o cabana pentru toti cei care simt ca el. Un loc de poveste in care oricine e binevenit, singura conditie este aceea sa iubeasca muntele.
Drumul pana la cabana este unul anevoios, de jos, din Raul Sadului, pana sus in varful muntelui Cindrel. Este un drum pe care Iulian si toti prietenii lui il fac la picior chiar si de doua ori pe zi. Privelistea, insa, merita tot efortul. Turistii pot cuprinde cu privirea Alpii Transilvaniei, Varful Negoiu si pot vedea cum rasare soarele peste Fagaras.
Intr-o lume pierduta in modernism inca se mai gasesc oameni care simt energia acestor locuri, iar Iulian Panescu este unul dintre ei.
Astfel a ajuns, intr-un timp record a ajuns sa transforme o stana veche intr-o cabana montana –unica in zona. Reconditionarea a durat un an si a presupus un efort colosal. N-a fost singur, ci a reusit sa stranga in jurul lui sute oameni.
Casuta e un loc in care se depana amintiri, se leaga prietenii, se spun povesti si se canta in jurul focului. E un loc al celor care iubesc muntele cu tot sufletul si care iau la pas culmile.
Nu ratați o ediție de colectie "Asta-i România", prezentată de Mihai Ghiță, duminică, începând cu ora 14:30, la Kanal D.
Laura are 23 de ani și este din Suceava. A terminat facultatea de jurnalism în 2022 si va urma un master.
Face parte din echipa stirilekanald.ro din martie 2022.
Este o fire ambițioasă, creative, pasionată de frumos, sensibilă, dar și puternică.
”Sunt recunoscătoare pentru tot ceea ce am zi de zi. Am ajuns aici datorită faptului ca îmi place să scriu”