Focar de pneumonii provocate de bacteria legionella - 11 morți

O bacterie misterioasă a dus la decese în serie într-o clinică din Argentina

(Sursa foto: Twitter)

Un focar de pneumonii provocate de bacteria legionella a făcut duminică alte două victime, ridicând bilanţul la şase morţi într-o săptămână în Tucuman, o provincie din nord-vestul Argentinei, a anunţat Ministerul Sănătăţii din ţara sud-americană.

Un număr total de 11 decese, asociate cu o clinică privată din San Miguel de Tucuman, capitala provinciei argentiniene, au fost contabilizate începând cu data de 18 august.

Citeste si: Bilanț Covid-19, 4 septembrie. Aproape 1.000 de noi infectări cu Covid-19

În cursul zilei de duminică, ministerul Sănătății din Buenos Aires a anunţat decesul unui pacient, un bărbat de 64 de ani, care prezenta şi comorbidităţi.

Cea de-a şasea victimă este un bărbat de 81 de ani care prezenta comorbidităţi şi era spitalizat în stare gravă, fiind plasat sub asistenţă respiratorie, a precizat ministerul argentinian, potrivit Agerpres.

Bacteria misterioasă a infectat și personalul medical

Originea acestor pneumonii bilaterale grave a atras atenţia corpului medical local, cu atât mai mult cu cât examenele iniţiale au eliminat ipotezele privind COVID-19, gripa şi hantavirusul (transmis de rozătoare) drept cauze ale îmbolnăvirilor.

Mai multe probe medicale au fost trimise la Institutul Malbran din Buenos Aires, o referinţă naţională în materie de boli infecţioase.

Citeste si: Un oraș din China a intrat în lockdown

Sâmbătă, ministrul argentinian al Sănătăţii, Carla Vizzotti, a anunţat că agentul bacterian în cauză este legionella, adăugând că tipul exact de legionella, probabil Legionella pneumophila, este în curs de verificare.

No ad for you

Majoritatea bolnavilor sunt membri ai personalului sanitar, iar o altă persoană bolnavă este o pacientă de 70 de ani care a suportat intervenţii chirurgicale în aceeaşi clinică.

Ce este legioneloza

Legioneloza este o infecţie pulmonară gravă de origine bacteriană, iar infectarea se poate face pe cale respiratorie, prin inhalarea bacteriei din apă ori prin aerul condiţionat, a reamintit ministrul argentinian.

Preşedintele Colegiului medical din provincia Tucuman, Hector Sale, a subliniat săptămâna trecută că patologia observată de medici este "agresivă", dar că nu este vorba despre o boală care determină o transmitere bacteriană de la o persoană la alta, întrucât "contacţii apropiaţi ai acestor pacienţi nu prezintă niciun simptom".


Autor
Îți Recomandăm Și...
Parteneri