VIDEO Fostul ministru Daniel Chițoiu, condamnat la 4 ani de închisoare cu executare, după ce a ucis doi oameni în accidentul din 2019

Curtea de Apel Pitești a majorat pedeapsa în cazul fostului ministru Daniel Chițoiu, în urma accidentul mortal din 2019, soldat cu două victime.

Instanța de apel din Pitești a hotărât definitiv, joi, 8 ianuarie 2026, înăsprirea condamnării primite de fostul ministru Daniel Chițoiu în dosarul accidentului mortal din 2019. Magistrații au decis creșterea pedepsei de la 3 la 4 ani de închisoare și au stabilit ca aceasta să fie executată în regim de detenție.

Judecătorii au dat câștig de cauză apelurilor formulate de Parchet și de familiile victimelor, anulând parțial soluția pronunțată anterior de Judecătoria Pitești, care dispusese o pedeapsă mai mică.

În schimb, apelul depus de Chițoiu a fost respins.

Citește și: Retrospectiva anului 2025. Sinteza celor mai importante evenimente: Un an de cotitură în privința noii ordini mondiale

Daniel Chițoiu, condamnat definitiv la 4 ani de detenție

Cauza are la bază accidentul produs în decembrie 2019, când autoturismul condus de fostul ministru a pătruns pe sensul opus de circulație și a lovit frontal o altă mașină.

Impactul a dus la decesul unui bărbat de 82 de ani și al soției acestuia, iar o a treia persoană a fost rănită. Ancheta penală a fost declanșată la începutul anului 2020.

Pe lângă pedeapsa cu închisoarea, Curtea de Apel a decis ca Daniel Chițoiu să nu mai aibă dreptul de a conduce autovehicule timp de cinci ani, interdicție care se aplică inclusiv pe durata detenției. În privința laturii civile, judecătorii au diminuat sumele acordate ca daune morale, stabilind despăgubiri de câte 400.000

de lei pentru fiecare dintre părțile civile vizate.

Hotărârea este definitivă, iar cheltuielile judiciare vor fi suportate de stat.

„Admite apelurile declarate de PARCHETUL DE PE LÂNGĂ JUDECĂTORIA PITEŞTI, părţile civile PRISTAVU DANIEL CONSTANTIN, PRISTAVU CARMEN ANDREEA, NI?Ă NAZIANA MARIA, şi NI?Ă DAVID GABRIEL, prin reprezentant NI?Ă NAZIANA MARIA şi partea responsabilă civilmente GENERALI ROMANIA ASIGURARE REASIGURARE S.A., împotriva sentinţei penale nr.

744 din 09 aprilie 2025, pronunţată de Judecătoria Piteşti în dosarul nr. 11286/280/2020. Desfiinţează în parte sentinţa penală şi, rejudecând dispune următoarele: Majorează pedeapsa principală a închisorii aplicată inculpatului pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art. 192 alin. 2 şi 3 cod penal, de la 3 ani la 4 ani. Modifică regimul de executare şi dispune ca pedeapsa să fie executată în regim de detenţie, conform art. 60 cod penal.
Aplică inculpatului şi interzicerea exercitării dreptului de a conduce autovehicule, potrivit art. 66 alin. 1 lit. i cod penal, ca pedeapsă complementară, pe o perioadă de 5 ani şi ca pedeapsă accesorie pe durata executării pedepsei principale. Reduce cuantumul daunelor morale acordate părţilor civile Niţă Naziana Maria şi Pristavu Daniel Constantin la câte 400.000 lei fiecare. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei care nu contravin prezentei. Respinge, ca nefondat, apelul declarat de inculpatul CHI?OIU DANIEL, În baza art.
275 alin. 3 Cod procedură penală cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. În baza art. 275 alin. 6 Cod procedură penală, onorariul parţial al apărătorului din oficiu pentru apelantul- inculpat, în cuantum de 261,00 lei se avansează din fondurile Ministerului Justiţiei şi rămâne în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată la data de 8 ianuarie 2026, la Curtea de Apel Piteşti- Secţia Penală şi pentru cauze cu minori şi familie, prin punerea soluţiei la dispoziţia contestatorului şi procurorului prin mijlocirea grefei instanţei, în condiţiile art.
405 alin. 1 Cod de procedură penală.”

Citește și: A murit Mircea Coșea! Fostul viceprim-ministru, profesor de economie, avea 83 de ani


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri