"Iarna criptomonedelor". Investitorii se tem că valoarea bitcoin este cu 50% sub nivelul să record

"Iarna criptomonedelor". Investitorii se tem că valoarea bitcoin este cu 50% sub nivelul să record

(Sursa foto: Libertatea.ro)

Investitorii se tem că vine ”o iarnă a criptomonedelor”, după ce bitcoin, cea mai valoroasă monedă virtuală, a scăzut luni.

Bitcoin a scăzut la cel mai mic nivel atins din iulie, sub 33.000 de dolari, de la un record de aproape 69.000 de dolari consemnat în noiembrie.
Între timp, întreaga piață cripto a pierdut mai mult de 1.000 de miliarde de dolari din valoarea record, monede de top, cum ar fi ether şi solana.

Citeste si: Un bărbat a aruncat la gunoi 357 de milioane de dolari, în Bitcoin. Ce a urmat după incident e de necrezut

Ce este "iarna cripto"?

Valoarea ether a scăzut cu peste jumătate de când a atins un vârf în noiembrie, în timp ce solana a suferit un declin şi mai abrupt, coborând cu 65%.
Aceste scăderi i-au determinat pe unii investitori în active cripto să vorbească despre posibilitatea unei ”ierni cripto”, o expresie care se referă la evoluţii bear pe principalele pieţe ale monedelor digitale.

Citeste si: Prima criptomonedă românească va fi lansată în spațiu în 2022

Un astfel de eveniment a mai avut loc în 2017

Cel mai recent astfel de eveniment a avut loc la sfârşitul anului 2017 şi începutul lui 2018, când bitcoin s-a prăbuşit cu până la 80% de la maximele sale istorice.
”În timpul iernilor cripto, cei mai buni antreprenori construiesc companiile mai bune.

Acesta este momentul să ne concentrăm din nou pe rezolvarea problemelor reale versus pomparea de monede virtuale.”, spune David Marcus

Prăbușirea criptomondelor a venit în tandem cu o scădere a bursei mondiale.
Nadya Ivanova, director de operaţiuni la firma de cercetare tehnologică afiliată BNP Paribas L’Atelier, spune că piața ”este acum într-o perioadă de răcire”.

Citeste si: Mașinile zburătoare "vor fi o realitate până în 2030". Primul zbor între două orașe a fost deja făcut (VIDEO)


Autor

Jurnalistă, călătoare, optimistă. Un rezumat în trei cuvinte al Dianei Puiu.

A urmat cursuri de actorie timp de opt ani, a terminat Facultatea de Litere, Specializarea Jurnalism și Științele Comunicării din Iași, un master în Jurnalism Tematic, Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării, București, iar în prezent urmează cursurile programului de master Cultură și Literatură Română din cadrul Facultății de Litere Bacău.

A urmat cursurile de jurnalism de la Palatul Copiilor Bacău pe tot parcurusl liceului, experiență ce i-a adus și câteva colaborări cu presa locală.

Diana are o experiență de trei ani ca reporter de teren al unui radio din Iași și un an de prezentator de știri.

Iubește tot ce ține de teatru, film, pictură și modă, fiind și organizator de evenimente culturale. Când nu este la birou sau pe teren, Diana se relaxează în natură și face fotografii, una din pasiunile ei.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri