Imagini ireale pe străzile din Brăila! Un copil de doi ani, desculț, a fost găsit rătăcind prin oraș
Un copil în vârstă de doi ani, desculţ şi îmbrăcat subţire, a fost găsit de trecători rătăcind pe străzile din Brăila. Mama micuțului se afla în tot acest timp în vizită la niște rude.
Totul a avut loc joi, 30 martie 2023, în jurul orei 11:15, atunci când un echipaj din cadrul Poliției Locale Brăila a observat copilul în vârstă de aproximativ doi ani plimbându-se neînsoțit pe străzi. Micuțul era desculț și îmbrăcat foarte subțire.
Oamenii legii brăileni au preluat băiețelul în vârstă de 2 anișori și, în scurt timp, i-au găsit familia, notează jurnaliștii de la debraila.ro.
Conform primelor informații oferite de polițiști, mama copilului, o femeie din Republica Moldova, în vârstă de 20 de ani, se afla în tot acest timp în vizită la niște rude, şi a lăsat copilul în grija cumnatului său.
Cumnatul femeii, un cetățean din Republica Moldova în vârstă de 26 de ani, nu ar fi observat când băiețelul de doi ani, îmbrăcat neadecvat pentru condițiile meteo aflate în vigoare și desculț,
Oamenii legii au sesizat Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Brăila
Agenții de poliție locală i-au adus la cunoștință mamei obligațiile legale privind îngrijirea copilului ei, iar în cauză a fost sesizată și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului, pentru luarea măsurilor potrivit competențelor acestei instituții.
Este studentă în anul al treilea la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București. A absolvit profilul filologic al Colegiului Național Ion Creangă din Capitală.
Pasiunea ei pentru domeniul jurnalistic a început încă de pe vremea când era elevă în clasele primare. Fiind foarte dornică să afle mai multe lucruri despre mass-media și televiziune, Alexandra a urmat mai multe cursuri destinate copiilor și adolescenților.
Pe lânga pasiunea pentru jurnalism, Alexandra este foarte interesată de teatru și film. În liceu a urmat cursuri de actorie și a participat la festivaluri pentru liceeni., iar ,,Titanic Vals” de Tudor Mușatescu este piesa ei de teatru preferată.