Locatarii unui bloc din Alexandria, județul Teleorman, au fost evacuaţi în urma unui incendiu pornit la subsol din cauza unei lumânări.
Incendiu l a pornit de la lumânare lăsată nesupravegheată de către un bărbat ce locuia în subsolul blocului.
Locatarii blocului au fost evacuați
„Primele echipaje sosite la locul intervenţiei, cu o maşină de stingere, o descarcerare şi o ambulanţă SMURD, au constatat că focul se manifesta mocnit, cu degajare mare de fum pe casa scării, patru persoane se autoevacuaseră din apartamente, iar la subsol se afla o victimă, intoxicată cu fum, conştientă şi cooperantă. Concomitent cu măsurile luate pentru stingerea incendiului, salvatorii au evacuat alte 11 persoane din apartamentele aflate pe casa scării, iar victima de la subsol, un bărbat de cca. 41 de ani, a fost predată unui echipaj SMURD care a transportat-o de urgenţă la UPU Alexandria”, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Teleorman.
Persoanele evacuate au fost consultate la fața locului, însă au refuzat transportul la spital.
Misiunea pompierilor a fost îngreunată și de prezența materialelor textile, elementelor de mobilier, mase plastice și polistiren, toate depozitate în subsolul blocului.
Incendiul a pornit de la o lumânare
„O altă problemă a fost că nu exista nicio trapă de evacuare, iar elementele de tâmplărie de la ferestrele de pe casa scării erau blocate, pompierii fiind nevoiţi să spargă geamurile pentru a reuşi să degajeze fumul dens provenit de la subsol.
Pe timpul acestei intervenţii, pompierii au folosit un număr mare de butelii de aer comprimat având în vedere fumul dens, vizibilitatea aproape de zero şi accesul îngreunat, acordându-se o atenţie sporită atât salvării cetăţenilor, cât şi protecţiei personalului de intervenţie”, mai transmite ISU.Citește și: Polițiștii din Brașov sunt în alertă. Un colet suspect a fost semnalat lângă o stație de autobuz
Incendiul a pornit de la o lumâmare lăsată nesupravegheată de către un bărbat ce locuia în subsolul blocului.
A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.
Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.
”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.
Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.