Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a declarat că în stația de metrou Piața Victoriei s-au acumulat aproximativ 7 milioane de litri, motiv pentru care intră în acțiune și armata.
Conform acestuia, incidentul de la metrou, în urma ploii torențiale de aseară, a avut loc din cauza unei posibile probleme exterioare. Astfel nu-și explică cum s-a acumulat un volum atât de mare de apă.
Citește și: Stația de metrou Piața Victoriei, inundată și închisă temporar după furtuna care a măturat Capitala. Apa ajunge până la peron, trenurile nu pot circula
Armata intervine pentru scoaterea apei de la metrou
” După debitul mare de azi-noapte, pare că s-a adunat un volum de vreo 7 milioane de litri de apă doar în această stație. Cei de la ISU coordonează scoaterea apei. Am venit să mă asigur dacă se mai poate oferi sprijin suplimentar. De 30 de ani nu s-a întâmplat niciodată, deci în mod cert s-a întâmplat ceva în exteriorul stației de metrou.
Tot el spune că pentru a relua transportul din subteran, va trimite echipe suplimentare de evacuare a apei de la metrou. Pentru că, în ciuda faptului că deja șapte pompe de apă funcționează continuu, situația este încă una critică.
”Se trage apa cu șapte pompe încontinuu. E o limită a capacității tehnice care urmează să fie atinsă. Suplimentăm cu sprijin de la Ministerul Apărării. De la ISU și Ministerul Apărării o să mai vină până la șapte pompe și se fac calcule ca să vedem câte dintre ele pot funcționa concomitent, a spus acesta.
Citește și: Incendiu la stația de metrou Titan. Accesul către Parcul IOR, blocat temporar
Conform lui Miruță, deși se suplimentează oamenii și utilajele din subteran, situația ar mai putea dura încă vreo șase, șapte ore și abia apoi, dacă instalațiile electrice vor permite, se va relua transportul în comun.
”După calculele pe care le-am făcut, deoarece sunt 7 milioane de litri de apă care mai trebuie scoși, undeva între șase și zece ore ar dura procedura. După aceea va fi o acțiune de curățare a liniilor, verificarea instalației electrice și se va da ulterior drumul la circulație . Încercăm să dăm drumul spre seară. De văzut, după ce se scoate apa, cât mai durează activitatea celor de la Metrorex. Echipamentele cel mai probabil au fost afectate de apă, a afirmat ministrul.
Alis Pop este absolventă a Universității Hyperion din București, Facultatea de Jurnalism și a Școlii de Televiziune ”Tudor Vornicu” din București.
Experiență profesională:
- Redactor TV – a scris de știri de actualitate: din sfera socialului, politicului, evenimentului, sportului, multe dintre ele fiind de Breaking News.
- Redactor online - a scris materiale pe zona de monden, cu personaje celebre din România, dar și din străinătate, materiale din sfera astrologiei și materiale pe zona de actualitate: social, sport, eveniment
- Stagii de practică la Impact de Gorj și Radio Europa FM.