VIDEO - Locatarii mai multor blocuri din Arad s-au trezit că pășesc în gol, după ce primăria le-a demolat balcoanele

Operațiune de-a râsu-plânsu într-un cartier din Arad. Locatarii mai multori blocuri s-au trezit că pășesc în gol după ce primăria le-a demolat balcoanele. În timp ce experții spun că măsura se impune din motive de siguranță, oamenii se simt închiși în apartamente ca leul în cușcă.

Author: Andreea Albu marți 10 mai 2022 , 18:40

Locatarii mai multor blocuri din Arad s-au trezit că pășesc în gol, după ce primăria le-a demolat balcoanele

Locatarii mai multor blocuri din Arad s-au trezit că pășesc în gol, după ce primăria le-a demolat balcoanele

DISTRIBUIE
acest articol
DIMENSIUNE
TEXT ARTICOL
Aa - Aa+

In articol:

O demolare transformată în tragicomedie a început, astăzi, într-un cartier de la periferia Aradului.

Zeci de balcoane sunt dărâmate

Dacă n-ar fi fost aprobată de experți în construcții, am fi zis că muncitorii din imagine sunt Dorei.

Zeci de balcoane sunt dărâmate pe rând cu buldozerele, spre nemulțumirea locatarilor.

Citeste si: Un incendiu a mistuit casa a două familii din Maramureș

"Mi-a luat balconul. Primăria în loc să le repare, le-a tăiat."

"În spatele meu se demolează balcoanele. Pe motivul că, într-adevăr, câteva au fost putrede."

Citeste si: Se dau 1.500 de lei de persoană! Banii intră direct pe card. Cine sunt beneficiarii- kanald.ro

Citeste si: Theo Rose a vorbit despre nuntă cu lacrimi în ochi! De ce nu va îmbrăca rochia de mireasă?!- wowbiz.ro

Nu mai puțin de 80 de familii care trăiesc în cinci blocuri vor rămâne fără accesul în exterior.

Locuințele sociale au fost construite pe structură de lemn în urmă cu 14 ani, iar în timp și-au dovedit fragilitatea. Lucrarea de mântuială a costat atunci aproape 23 milioane lei.

Măsura a fost luată după ce un balcon s-a prăbușit

"Au fost foarte prost construite, pentru că sunt construite pe lemn, nu pe fier. Lemnul a putrezit. E lemn îmbrăcat cu polistiren și a putrezit.

O să fie gratii ca la pușcărie!"

"Ne pun trei scânduri ca la pușcărie. Avem copii mici. Dacă deschide ușa, geamul cel mare, iese și cade direct jos. Cine răspunde?!"

Citeste si: Educatoare de la o creșă din Pitești, reținută pentru agresarea unor copii

Măsura drastică a fost luată de autorități după ce un balcon putred s-a prăbușit cu totul.

Edilii au cerut o expertiză tehnică, în urma căreia inginerii au apreciat că balcoanele reprezintă un pericol iminet pentru siguranța locatarilor. Drept urmare, primarul Aradului a dispus punerea în… operă a demolării lor.

Citeste si: Judecătoare din Iași, hărțuită de o doctoriță geloasă pentru că s-ar fi dat la iubitul ei

Călin Bibarț, primar Arad: "Se pune în operă această instrucțiune cu toate neajunsurile pentru locatarii de acolo. Eu zâmbesc când îi spune balcon francez pentru că nu e balcon. E posibilitatea de a deschide ușa și să nu cazi în afară. Evident că nu e o măsură plăcută."

Citeste si: Scandal de proporții în Parlament. Doi politicieni renumiți s-au înjurat și s-au amenințat cu bătaia de față cu toți colegii

După demolarea balcoanelor, autoritățile locale intenționează să ceară evaluarea structurilor de rezistență ale blocurilor.

Materialul complet îl puteți urmări în cadrul jurnalului Știrile Kanal D de la ora 19:00.


Abonează-te pe


Partenerii nostri
Clipul zilei pe stirilekanald.ro:
Te-ar putea interesa si