O femeie și fiica ei de 9 ani au fost atacate de soțul cu care se afla în proces de divorț. Bărbatul a tras cu arma spre mașina în care se aflau, rănind patru persoane. Din fericire, fetița celor doi a scăpat nevătămată.
Filmul incidentului din Lupeni. Daniela a spus tot adevărul: “A tras până nu au mai rămas gloanțe în pistol”
Daniela, femeia împușcată de soțul cu care era în proces de divorț, a povestit în detaliu filmul incidentului care s-ar fi putut transforma într-o tragedie.
Femeia a mărturisit că, la momentul atacului, oprise să scoată bani pentru că voia să meargă cu familia la mănăstirea Lainici.
Daniela a povestit că din cei zece ani pe care i-a petrecut împreună cu agresorul, el aproximatic șapte ani i-a petrecut în arest. Femeia a povestit că acesta a bătut-o de mai multe ori și că, uneori, a fugit și cu fetița de lângă el.
Atât Daniela, cât și familia ei au solicitat ordinde de protecția împotriva bărbatului. Mama Danielei a cerut și monitorizare, dar nu i-a fost aprobată.
Aflată pe patul spitalului, Daniela a spus că nu se simte în siguranță.
“Ieri am ieșit împreună cu familia mea și cu fetița.
Tatăl meu, după ce m-am dat eu jos din mașină să scot banii din bancă, s-a dus să întoarcă mașina fiind linie dublă continuă Eu, văzându-l, m-am dus spre mașina tatălui meu, m-am suit în mașină, el a tras pe o altă stradă, moment în care ne-am deplasat cu mașina.
Am locuit cu el 10 ani de zile, dintre care el cred că mai bine de 7 ani de zile a fost arestat. 2022-2024 și a fost ulterior luat și în 2025. Pentru furt cu explozibil. Mai are antecedente penale cu sechestrare cu arme. Poliția a fost informată, sunt poze date la poliție cu arma cu care a tras. Din ce am înțeles, a spus că este o armă neletală cu cauciuc, dar nu, era o armă cu gloanțe.
Poliția a fost informată că el a fugit de pe arest domiciliar. Deci el a executat șase luni de zile. Din octombrie 2025, a executat șase luni de zile pe arest în penitenciar, apoi a fost eliberat pe arest domiciliar la sora lui, în Italia și a fugit de acolo, venind direct aici, la Lupeni. Atunci eu am demarat plângerile la poliția de la Lupeni. Ordinele de protecție... Am cerut în primă fază ordinul meu de protecție. I s-a acordat și tatălui meu pentru că a sărit la bătaie la el în fața blocului, într-o dimineață. Am cerut și pentru fetița mea, dar mi-a fost respins. Avocata lui din oficiu, în instanță, a spus că de la a zice până la face este cale lungă, adică practic l-au crezut că el nu este capabil de așa ceva.
Le-am spus că a fugit de pe arest domiciliar polițiștilor, că a fost adus din Italia până în vamă, printre pachete, iar apoi a fost preluat de către nepotul lui în mașină și adus direct aici, la Lupeni. Am fugit de câteva ori cu fetița pe stradă, din cauza lui. M-a amenințat, m-a și bătut.
Și când am plecat de acolo (n.r. Tecuci), am plecat împreună cu fetița mea, pentru că eu am simțit oarecum că el va pleca de pe arest de pe domiciliu și vine. Da, m-a amenințat, mi-a spus că vine acasă, că el pleacă de pe domiciliar și că mă leagă de mașină și mă tărâie și mă omoară.
Era și gelos. Eu în 2024 am mai avut un proces de divorț cu el, am renunțat la el, am spus na, mă rog, m-am întors înapoi, dar de atunci s-a destrămat practic totul.
Primul ordin a fost pentru mine și pentru tatăl meu. S-a dat în același ordin și pentru tatăl meu. Eu am cerut, v-am spus și pentru minori și nu mi-a fost aprobat, iar al doilea ordin la niște mesaje trimise de el pe numărul mamei mele, precum că ne omoară pe toți patru, adică pe mine, pe tata, pe mama și pe fetiță. A cerut și mama ordin de protecție. A cerut și monitorizare și nu i-a fost aprobată monitorizarea.
A tras până nu au mai rămas gloanțe în pistol. A mai vrut să mai tragă, dar nu mai avea gloanțe, apoi a fugit.
Deci încă nu mă simt în siguranță. Nici eu, nici copilul meu, nici familia mea, niciunul din cei care am fost în mașină. Nu pot să spun că suntem încă în siguranță, pentru că se trage dintr-o familie care cunoaște faptul că el deține arme, faptul că el are trecutul pe care îl are. Știe deja poliția, adică apare pe cazierul lui, nu mă simt în siguranță, încă nu mă simt în siguranță, chiar dacă știu că el este închis.
(despre arma cu care a tras) Știam că o ține la părinții lui. O ținea la părinții lui ascunsă. Obișnuia să ascundă lucruri, bani, lucruri la părinții lui.
Am colaborat cu o doamnă polițistă. I-am spus că pregătește ceva, i-am spus că eu simt că pregătește ceva și mi s-a spus 'Știu, dar și noi ne pregătim'. Dar uitați că n-a fost nimeni pregătit”, a povestit Daniela.
Bărbatul a fost arestat preventive pentru o perioadă de 30 de zile.
Incidentul a avut loc în municipiul Lupeni, din județul Hunedoara, în cursul serii de duminică, 7 iunie.
Un bărbat de 48 de ani, aflat în process de divorț cu soția sa, a tras cu un pistol în maşina în care se afla aceasta și fiica lor în vârstă de doar 9 ani. Individul a rănit patru persoane, printre care și pe soția sa. Fetița lor, din fericire, a scăpat nevătămată.
Potrivit informațiilor transmise de autorități, pe numele său erau emise două ordine de protecţie, cerute de femeie şi de familia acesteia.
Mărturia femeii împușcate de soțul cu care era în divorț: "S-a dat jos din mașină și a început să tragă"
Deși avea două ordine de protecție pe numele său, bărbatul nu a putut fi oprit. Acesta și-a atacat soția și fiica cu o armă, rănind-o pe cea care i-a dăruit un copil și alte trei persoane. Victimele au fost transportate de urgență la spital.
Femeia atacată de bărbatul cu care se afla în divorț a povestit cum a început coșmarul pe care l-a trăit pe 7 iunie. Soțul a urmărit mașina în care se afla și a intrat cu un alt autoturism în ele, apoi a coborât și a început să tragă în mașină.
„Ne-am suit în mașină. El a intrat pe o stradă aproape de sensul giratoriu și a intrat pe strada respectivă și am așteptat acolo. În momentul în care noi ne-am dus înspre strada aceea, el a dat cu spatele, a intrat direct în noi, s-a dat jos din mașină și a început să tragă. În primă fază a tras în față și în a doua fază a deschis în spate și a tras în mine, mamă și fetiță”, a declarat femeia.
Citește și: Mădălin a plecat de acasă și nu s-a mai întors. Alertă în Sibiu după dispariția minorului de 14 ani
Femeia a mai dezvăluit că a cerut ordine de protecție pentru ea și familia ei, dar instanța le-ar fi tratat cu nepăsare.
„Noi am cerut la primul ordin de protecție, am cerut pentru mine, pentru tatăl meu, inclusiv pentru minoră, pentru fetiță. A fost dat doar pentru mine și pentru tatăl meu o distanță de 20 m, timp de patru luni de zile, până în august, iar pentru minor, a fost respins din start ordinul de protecție. Am cerut monitorizare, brățară, la fel a fost respins de către instanță. Avocata ce a avut-o el din oficiu – nu mai îmi aduc aminte numele dânsei exact – a spus că de la a spune până la a face este cale foarte lungă, și uitați că a făcut. Și uitați că a făcut”, a mai povestit victima potrivit antena3.ro.
În urmă cu o săptămână, femeia a trimis trecută un e-mail disperat către DIICOT Hunedoara, după ce bărbatul o amenințase că o va ucide pe ea și pe întreaga familie. Din fericire, amenințarea bărbatului nu s-a transformat într-o tragedie. Atacul acestuia s-a soldat cu rănirea a patru persoane, printre care fosta soție, actualul concubin și tatăl acesteia care se află în stare critică, fiind operat de urgență.
Potrivit sursei anterior menționate, astăzi, 8 iunie, era termen în procesul pentru ordinul de protecție. Deși bărbatul era monitorizat de poliție după ce și-a amenințat fosta soție cu moartea, nu purta brățară electronică.
După ce și-a atacat soția și fiica și alte persoane, individual fugit, dar a fost prins la scurt timp. Atacatorul a fost reținut pentru 24 de ore și urmează să fie prezentat Tribunalului Hunedoara, în vederea dispunerii măsurilor legale, cu propunere de arest preventiv pentru 30 de zile. Bărbatul de 48 de ani este cercetat pentru tentativă de omor, nerespectarea ordinului de protecție și deținere ilegală de arme.
"În urma activităților desfășurate, persoana bănuită de comiterea faptei a fost depistată de către poliţişti la scurt timp după producerea evenimentului. Este vorba despre un bărbat de 48 de ani, domiciliat în județul Galați, care a fost depistat într-o zonă împădurită. În niciunul dintre cele două ordine de protecție nu s-a dispus purtarea unui dispozitiv electronic de monitorizare. De asemenea, polițiștii aveau în lucru trei mape de supraveghere a stării conflictuale, iar victimele erau monitorizate periodic, conform procedurilor legale în vigoare", a declarat Iulia Nistor, IPJ Hunedoara.
„Contrar domeniului în care activez, nu îmi place să vorbesc despre mine. Prefer ca oamenii să ajungă să mă cunoască prin munca mea și prin interacțiunea directă. Iar de cele mai multe ori nu îmi place să fiu prea cunoscută, ca să zic așa. Clișeul „fac ceea ce am visat" se aplică la mine. Am știut din liceu că vreau să fiu jurnalist, de când mă ocupam cu gazeta clasei și am luptat pentru asta. Am lucrat la radio, televiziune locală și apoi națională. Am 35 de ani și încă fac job-ul acesta cu drag. Fiecare zi e realmente o provocare, o noutate și o ocazie să învăț și văd alte lucruri. Sunt mereu cu zâmbetul pe buze, sunt ambițioasă, am un caracter puternic și sunt foarte determinată în ceea fac. Îmi place să socializez, să stau la cafea , sa povestesc cu prietenii și îmi place să fiu înconjurată de iubire”.