Este minune în apropiere de Paște la biserica din Borșa care a ars chiar de Florii. Credința este acolo în continuare unde sute de enoriași și preotul s-au rugat împreună.
Sute de credincioși au mers la biserica care a ars în ziua de Florii pentru a se ruga împreună cu părintele paroh. O minune a făcut ca focul să ocolească crucea bisericii și icoana cu răstignirea Mântuitorului Iisus Hristos.
Biserica din lemn din Borșa a fost cuprinsă de flăcăi de Florii
Biserica din lemn de la Complex Borşa chiar de Sărbătoarea Floriilor.
Pompierii au localizat focul însă din biserică nu a rămas nimic. Au mai fost suplimentate forțele cu încă două autospeciale, una dintre acestea de la ISU Bistrița.
Patru echipaje de pompieri au mers la incendiu pentru a stinge flăcările.
Citește și: Incendiu la sediul unui firme din Timișoara.Pompierii au intervenit
„S-a făcut curățenie aici, o organizare frumoasă, ca să putem oficia slujba. În fiecare seară am făcut Deniile și Prohodul Mântuitorului. A rămas din biserică Sfântul Antimis”, a declarat preotul.
Ce a transmis instituția?
„Cu profundă îngrijorare pentru comunitatea credincioșilor ortodocși din Parohia Borșa Complex, am aflat de tragedia care tocmai a avut loc prin izbucnirea unui devastator incendiu la biserica lor de lemn în stil maramureșean.
Biserica a ars în totalitate și nu au mai putut fi salvate multe lucruri.
Din informațiile primite de la părintele protopop al Vișeului, Mihai Chira, am aflat că biserica a fost asigurată, ceea ce înseamnă că pagubele vor fi în mare parte acoperite.
Citește și: Alertă în Ucraina: o explozie a avut loc la centrala nucleară de la Zaporojie
Protopopul Vișeului, din îndemnul Preasfințitului Părinte Episcop Iustin, s-a deplasat de îndată la fața locului pentru a-i fi alături Părintelui Paroh Pop Ioan Constantin, Consiliului Parohial și credincioșilor în aceasta situație grea prin care trec într-o zi de mare sărbătoare creștin Praznicul Floriilor, urmând să se facă evaluarea situației și să informeze Sfânta Episcopie despre cele constatate.
Totodată, Protopopul Vișeului, Pr. Mihai Chira, se va implica, în parteneriat cu Primăria, spre a identifice un loc potrivit de săvârșire a Sfintelor Slujbe în săptămâna Sfintelor Pătimiri și a slujbelor legate de Sărbătoarea Învierii Domnului și a tuturor celorlalte
Episcopia Maramureșului și Sătmarului, Protopopiatul Vișeu, Parohiile și Mănăstirile vor fi solidare cu situația grea prin care trec tocmai de sărbătoare Învierii Domnului, preotul și credincioșii din Borșa Complex și vor sprijini construcția noi bisericii.
Citește și: Control la mai multe biserici. Aproape 130 de lăcașe de cult funcționau fără autorizație la incendiu
Rugând pe Dumnezeu să dea putere tuturor: păstorului și credincioșilor să depășească acest eveniment tragic, mulțumim Domnului că nu au fost victime umane și pierderi de vieți omenești, vă asigurăm de toată susținerea și solidaritatea noastră fraternă.
Dumnezeu și Maica Domnului să vă întărească și liniștească dăruindu-vă pacea și liniștea necesară să puteți cinsti, trăi și simți creștinește sărbătoarea Învierii Domnului! Amin!”, au transmis Biroul de presă al Episcopiei Maramureșului și Sătmarelui.
Citește și: O pensiune din Suceava s-a făcut scrum, după ce a fost cuprinsă de flăcări
Este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității București, specializarea Jurnalism și a urmat cursurile unui masterat în Resurse Umane.
A fost atrasă din timpul liceului de domeniul jurnalistic, motiv pentru care încă de pe băncile facultății a trecut prin redacțiile unor publicații și posturi de televiziune.
Și-a început cariera în presă în anul 2021 ca redactor pentru site-ul stirilekanald.ro, unde se află și astăzi și unde pune în practică pasiunea pentru jurnalism.