UPDATE: Trei persoane au fost rănite în urma unei explozii la o navă aflată în Şantierul Naval Midia

Un incident a avut loc, vineri dimineață, pe Șantierul Naval Midic, acolo unde trei persoane au fost rănite în urma unei explozii pe o navă. Cauza exploziei a fost o acumulare de gaze.

UPDATE: Trei persoane au fost rănite, însă doar una a fost transportată la Spitalul Judeţean Constanţa, pentru îngrijiri medicale, cu arsuri.

”S-a confirmat că a avut loc o explozie, neurmată de incendiu, într-adevăr, şi trei persoane care au fost implicate sau au fost prezente la momentul în care a avut loc explozia. Nava era ancorată la doc, se executau reparaţii, motiv pentru care a şi avut loc explozia, a fost vorba de o acumulare de gaze care s-au aprins. O persoană a fost transportată la spital, fiind vorba de două de cetăţenie română, una din echipajul navei ”, a precizat Alexandru Costache, şef centru operaţional la ISU Constanţa.

Două persoane au refuzat transportul la spital.

”În momentul de faţă se execută măsurători de către echipajele specializate pentru a verifica în totalitate dacă mai există riscuri sau nu.

Nava este, din câte am observat eu, de generaţie mai veche (…) Nu este afectată decât sala motoare, acolo unde a avut loc explozia”, a menţionat Costache.

Explozia a avut loc pe nava de transport mărfuri generale, sub pavilion Sierra Leone, aflată în reparații.

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Dobrogea, explozia a avut loc la bordul unei nave aflate în reparații.

Trei persoane au fost rănite în urma unei explozii

Pompieri și medici s-au deplasat la fața locului. Trei persoane au suferit arsuri, aceasta primind îngrijiri medicale.

Citește și: Incendiu puternic la Caraș-Severin: două case au fost mistuite de flăcări

Din primele informații, explozia nu a fost urmată de incendiu, iar cauza deflagrației ar fi fost un motor termic.

Explozie într-un bloc din Brăila

Explozia a avut loc miercuri seară, într-un bloc din Brăila, iar din fericire, nu au fost înregistrate victime.

Citește și: Un bărbat din Satu Mare a fost găsit carbonizat în propria locuință

”Explozia a avut loc ca urmare a unei acumulări de gaze, nu a fost urmată de incendiu şi nu au existat victime, ci doar pagube materiale”, a

transmis ISU Brăila.

Citește și: Explozie într-un bloc din Brăila. Totul ar fi pornit de la o acumulare de gaze

Cei de la ISU Brăila au intervenit cu trei autospeciale și nu a fost necesară evacuarea persoanelor.

Citește și: Explozie la spălătorie

Pentru a verifica cauza exploziei, la fața locului s-au deplasat și echipe ale furnizorilor de gaz și curent.


Autor

A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.

Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.

”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.

Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri