O tânără, victima unui accident rutier, va salva viața a trei persoane
O prelevare de organe de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Bacău a avut loc sâmbătă, 30 aprilie. Ficatul și rinichii vor ajunge la trei români.
O femeie de 31 de ani din Bacău, victima unui accident rutier, va salva viața a trei persoane, în urma prelevării rinichilor și ficatului. Aceasta a ajuns la urgențe cu leziuni cerebrale severe.
Citeste si: A început prelevarea de organe pentru fetița de cinci ani internată cu hepatită
Pacienții la care vor ajunge organele așteptau un transplant de mult timp.
Citeste si: Hemoglobina: Ce este si ce se ascunde o valoare scazuta a acesteia?- catena.ro
„Ne exprimăm regretul şi condoleanţele familiei îndurerate şi mulţumim că a înţeles nevoia şi importanţa prelevării de organe. Felicitări tuturor celor implicaţi în această acţiune, de la coordonare până la execuţie!”, au precizat reprezentanţii Spitalului Judeţean de Urgenţă din Bacău.
Fetiţa de 5 ani cu hepatită, care a primit transplantul de ficat la Institutul Clinic Fundeni, este în terapie intensivă cu stare generală în ameliorare, stabilă, sedată, încă intubată şi ventilată mecanic, informează reprezentanţii spitalului.
Citeste si: Ministerul Sănătății anunță că transplantul hepatic la fetița de 5 ani a fost un succes
" Pacienta este în terapie intensivă cu stare generală în ameliorare, stabilă, sedată, încă intubată şi ventilată mecanic, dar în proces de încercare a desprinderii de pe aparatul de respiratie. Este hemodiafiltrata continuu si a primit postoperator doua sedinte de plasmafereza terapeutica. Ficatul este functional, analizele sunt in ameliorare. Evoluţia lent favorabilă se datorează statusului de denutriţie al pacientei, severităţii bolii hepatice pentru care a necesitat transplant hepatic în urgenţă şi unor infecţii virale din antecedentele recente care au impact immunologic si hematologic", precizează medicii de la Institutul Fundeni.