VIDEO „Picioarele unui coleg după 31 de ore de căutări” Imaginea revoltătoare care a stârnit scandal în Poliție, în timpul operațiunii de căutare a criminalului din Mureș

Sindicatul Europol critică dur Poliția Română în cazul suspectului de crimă din Mureș.

La două săptămâni de la începerea operațiunilor de căutare a lui Emil Gânj, bărbatul acuzat că și-a ucis fosta parteneră și a incendiat locuința în care se afla cadavrul –, Sindicatul Europol formulează acuzații dure la adresa conducerii Poliției Române. Potrivit sindicaliștilor, acțiunile întreprinse pentru localizarea și capturarea fugarului ar fi lipsite de coordonare, planificare și o strategie coerentă.

Imaginea revoltătoare care a stârnit scandal în Poliție, în timpul operațiunii de căutare a criminalului din Mureș

Căutările suspectului, care se desfășoară în județele Mureș și Bistrița-Năsăud, ar fi fost marcate, potrivit sindicaliștilor, de improvizație, lipsa echipamentelor adecvate și condiții de muncă inumane pentru polițiștii implicați. Europol susține că unii agenți au fost trimiși pe teren timp de peste 30 de ore, fără echipamente de protecție sau sprijin logistic minim. Pentru a susține afirmațiile, sindicaliștii au publicat și o fotografie care ar arăta tălpile unui polițist după ore în șir de mers prin păduri și teren accidentat.

„Așa arată picioarele unui coleg după 31 de ore de căutări în teren, desfășurate pe raza județului Mureș. Și nu, nu este normal să vedem așa ceva! Nu este normal să-ți bați joc de oameni, trimițându-i în mlaștini, păduri și teren accidentat, fără niciun echipament de protecție!”

Totodată, sindicatul acuză conducerea Poliției Române de incompetență managerială și susține că resursele tehnice, precum dronele și elicopterele, sunt folosite mai mult pentru imagine publică decât pentru eficiența operațiunilor.
„Nu este normal să nu îți pese de polițiștii implicați în căutări desfășurate pe parcursul a zeci de ore – mulți dintre ei provenind din structuri neoperative sau fără experiență în munca de teren – și să ignori faptul că nu au nici mâncare, nici apă potabilă, spunându-le pur și simplu să se „descurce” în teren. Nu este normal să trimiți polițiști „la nimereală” în zone în care nu există niciun indiciu că s-ar afla fugarul, doar pentru a „bifa” un număr de acțiuni și a raporta formal un volum de „căutări”.
Este profund neprofesionist să nu ai niciun plan clar, nicio strategie coerentă care să urmărească obiectivele firești într-o astfel de situație: localizarea, izolarea și capturarea infractorului.”

Un alt aspect criticat este implicarea polițiștilor din structuri neoperative, fără experiență în munca de teren. Europol afirmă că agenții au fost trimiși fără pregătire adecvată și lăsați să se descurce singuri atunci când au rămas fără apă sau mâncare.

„Faptul că totul se rezumă la a disloca sute de polițiști în mod aleatoriu, în diferite zone, fără acoperire și fără analiză, pentru ca mai apoi aceștia să revină în punctele de plecare, lăsând spații deja periate complet descoperite, este dovada clară că șefii care coordonează aceste acțiuni nu au nici experiența, nici competența necesară pentru a organiza eficient o misiune de o asemenea gravitate.”

Citește și: VIDEO Emil Gânj, mereu cu un pas înaintea poliției. Criminalul Andei este căutat de 10 zile. Șeful Poliției Române: "Ambii se pândeau reciproc"

IPJ Mureș răspunde acuzațiilor: „Polițiștii acționează cu profesionalism și devotament”

Ca reacție la valul de critici, Inspectoratul de Poliție Județean Mureș a transmis un punct de vedere oficial, în care își exprimă sprijinul față de polițiștii implicați și respinge acuzațiile aduse de Sindicatul Europol.

Potrivit IPJ Mureș, forțele mobilizate în teren acționează coordonat, cu profesionalism, devotament și respect față de misiunea asumată, chiar și în condiții dificile. Reprezentanții instituției afirmă că au fost luate măsuri pentru asigurarea hranei, apei potabile și a sprijinului logistic necesar. De asemenea, structurile implicate în căutări beneficiază de suport tehnic, inclusiv mijloace aeriene, utilizate acolo unde situația operativă o impune. „Polițiștii care participă la aceste misiuni complexe acționează cu profesionalism, devotament și în deplin respect față de jurământul depus, chiar și în condiții de efort fizic extrem. Aceștia sunt mobilizați din diferite structuri, într-un efort comun coordonat, având ca obiectiv principal siguranța comunității și capturarea unui individ periculos. De la demararea operațiunilor, au fost dispuse măsuri concrete pentru asigurarea hranei, apei potabile și sprijinului logistic necesar colegilor din teren, în acest sens Inspectoratul de Poliție Județean Mureș, alături de organizațiile profesionale și sindicale punând la dispoziția efectivelor hrană, apă și un spațiu destinat servirii acestora, în Miheșu de Câmpie. Situațiile punctuale apărute în zone greu accesibile sunt tratate operativ, astfel încât să nu fie afectată desfășurarea activităților sau starea de bine a personalului angrenat. În același timp, subliniem că structurile angrenate în activitățile de căutare beneficiază de suport tehnic – inclusiv mijloace aeriene și echipamente specifice, folosite acolo unde situația operativă o impune. Intervențiile sunt dinamice și presupun adaptare permanentă în funcție de teren, informațiile primite și evoluția cazului. Regretăm orice percepție publică nedreaptă care ar putea minimiza efortul real, implicarea și profesionalismul polițiștilor din teren. Instituția noastră rămâne deschisă dialogului, dar respinge ferm generalizările și afirmațiile care pot aduce atingere demnității și muncii depuse de colegii noștri. Vom continua aceste acțiuni cu determinare, în sprijinul cetățenilor și în spiritul legii, fără a ne abate de la valorile care ne definesc: responsabilitate, onoare și respect față de misiunea asumată.”, a transmis IPJ Mureș.

Citește și: O nouă pistă în căutarea lui Emil Gânj. Criminalul s-a întâlnit cu un cioban și i-a furat mâncarea


Editor web
Îți Recomandăm Și...
Parteneri