Polițiștii au găsit în casa unui tânăr din Vulcan zeci de grenade, pistoale şi sute de cartuşe
Un bărbat din municipiul Vulcan a reușit să transporte ilegal în România, în 2021, grenade, pistoale şi sute de cartuşe pe care le ţinea ascunse în casă.
Un întreg arsenal a fost descoperit în locuința unui bărbat din Hunedoara. Sute de cartușe, dar și pistoale sau grenade au fost descoperite la 3 adrese.
Oamenii legii au executat în decursul zilei de luni, trei percheziții la adrese situate într-o localitate din Valea Jiului.
În Valea Jiului, un bărbat în vârstă de 32 de ani, care locuia fără forme legale în municipiul Vulcan, deținea două pistoale cu glonț şi peste 500 de cartușe de diferite calibre, tuburi de cartușe și capse de inițiere, precum și două grenade.
Cercetările au dezvăluit că armele, componentele de arme și elementele de muniție au ajuns în țară, în perioada octombrie – noiembrie 2021, prin intermediul bărbatului.
,,În urma activităţilor desfăşurate, poliţiştii au descoperit la adresele folosite de persoana bănuită, un bărbat, în vârstă de 32 de ani, care locuia fără forme legale în municipiul Vulcan: două pistoale cu glonț şi mai multe componente de arme de diferite tipuri (peste 500 de elemente de muniție constând în cartușe de diferite calibre, tuburi de cartușe și capse de inițiere), precum și două elemente de muniție tip grenade.
Armele şi muniţia deţinute ilegal au fost ridicate, în vederea continuării cercetărilor.
Din cercetări, poliţiştii au stabilit faptul că armele, componentele de arme și elementele de muniție găsite la percheziție ar fi fost introduse ilegal în țară, în perioada octombrie – noiembrie 2021, de către bărbat, fără a fi declarate organelor vamale și ar fi fost deținute fără drept de acesta.
În cauză, poliţiştii continuă cercetările, în vederea stabilirii întregii activităţi infracţionale a bărbatului, faţă de care a fost luată măsura preventivă a reținerii, pentru 24 ore.
Acesta urmează a fi prezentat procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Petroșani, în vederea luării măsurilor preventive", se precizează într-un comunicat al Poliţiei Române.