Mii de mașini vechi stau și de ani de zile în parcările publice din Capitală și ocupă locurile degeaba. Tocmai de aceea, primăriile de sector au început sa ridice autoturismele parcate abuziv sau cele care nu au mai fost puse in circulație.
În sectorul 6, autoritățile locale au început să ridice mașinile abandonate din parcările publice.
Foarte multe mașini ocupă spațiile de parcare degeaba
La aceasta categorie sunt incluse mașinile de tip “rabla”, care nu mai au proprietar, care sunt lăsate la voia întâmplării și care nu au mai fost mișcate de mai bine de un an. Aceasta acțiune vine după ce s-a sesizat că foarte multe mașini care nu au mai fost folosite ocupă spațiile de parcare din București degeaba.
Este unul dintre motivele pentru care, în Capitala, este foarte greu să găsești un loc liber unde să îți lași mașina.
Până în acest moment Poliția locală din sectorul 6 are în evidență aproape 1500 de mașini care nu au mai fost folosite și care par a fi abandonate.
Mașinile vor fi duse în spații special amenajate
Toate acestea vor fi ridicate în perioada urmatoare și vor fi duse în spații special amenajate.
Este important de menționat că de la începutul anului și până acum, 173 de mașini care ocupau spațiile de parcare degeaba au fost duse în astfel de locuri. Și în anul 2021, numai primăria sectorului 6 a identificat peste 5500 de rable uitate de proprietari. Numai în sectorul 6, de la începutul anului și până acum, au fost ridicate peste 150 de mașini.
Din toate acestea, aproximat 3300 au fost revendicate de proprietari și puse din nou în circulație, iar altele 600 au ajuns la Remat.
A absolvit Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, iar ulterior a obținut un master în comunicare digitală.
”Sunt o fire curioasă și dornică de a învăța tot timpul lucruri noi. Printre interesele mele se numără călătoriile, cititul și social media. Întotdeauna mi-a plăcut să scriu și să folosesc cuvintele pentru a transmite mai departe povești oamenilor. De asemenea, îmi place să fiu tot timpul informată, astfel că job-ul de redactor de știri a venit ca o potrivire perfecta”.
Îi place rapiditatea cu care circulă informația în mediul online și adrenalina pe care o oferă o știre de ultimă oră:
”Cred cu tărie că viitorul jurnalismului cuprinde și zona digital”.