Duminică, de la ora 14:30, la ”Asta-i România!”, România anului 2022, o țară cu pretenții europene, dar cu drumuri de pământ

Duminică, de la ora 14:30, la ”Asta-i România!”, România anului 2022, o țară cu pretenții europene, dar cu drumuri de pământ

Duminică, de la ora 14:30, emisiunea “Asta-i România!” ne invită să urmărim un subiect care vizează tot românul; starea deplorabilă a drumurilor din țara noastră.

De mai bine de 30 de ani românii se resemnează și așteaptă să vina asfaltul si pe strada lor, să nu mai existe gropi și drumuri anevoioase. Suntem o țară cu pretenții europene, dar mergem pe drumuri de pământ și, în timp ce alte țări europene vorbesc despre autostrăzi „inteligente” și electrificate pentru viitoarele mașini autonome și eco, România are 28,4% din drumuri pietruite şi de pământ, și doar 931 km de autostradă.

România anului 2022, o țară cu pretenții europene, dar cu drumuri de pământ

Cel mai recent raport prezentat de Institutul Național de Statistică, arată că țara noastră are peste 8 300 de kilometri de drumuri de pământ, dintre care 18 kilometri sunt chiar drumuri naționale, iar peste 1.500, drumuri județene. Teoretic, ultimul drum național de pământ a fost asfaltat în urmă cu patru ani, în 2018.

Citeste si: Cine este Vasile Ardelean Farcaș, gurul din Apuseni cercetat pentru șantaj, viol și hărțuire sexuală

Echipa “Asta-i România!” ne invită să urmărim duminică, un reportaj anchetă, în care vom vedea imaginea de ansamblu a realității. O prima oprire la Giurgiu, la Bucșani, ne prezintă unul dintre acele locuri în care minunile țin trei zile, maximum trei ani. Un million de euro s-ar fi <îngropat> repede în asfaltul turnat pe câteva străzi comunale, care au luat-o la vale, la fel de repede; au crăpat, s-au strâmbat, s-au găurit.

Oamenii locului spun că mai toate străzile distruse au fost asfaltate ca în basme, într-o singură zi. Firmele care au întins asfaltul direct pe pământ și-au luat banii și-au dispărut. Aceeași situație dezastruoasă o regăsim și în Teleorman, un alt județ ramas cu drumuri de ev mediu. Regăsim și aici o scenă care se repetă în orice colț de țară.

„Asta-i România” ajunge într-un sat săsesc uitat de lume

Tot duminica aceasta, la “Asta-i România!”, ajungem în Cașolț, în Sibiu, un sat săsesc uitat de lume, unde îl cunoaștem pe Ovidiu Popârțan, unul dintre cei mai cunoscuți artiști tatuatori din Europa. Tânărul, tatuat din cap până în picioare, dă la sapă de zor. Ovidiu a călătorit în lumea întreagă, dintr-un capăt într-altul, a vizitat cele mai bizare locuri ale lumii, dar nimic nu l-a convins să rămână la oraș.

Astăzi îl găsim acolo  unde a ales să-și înceapă viața de la zero, departe de stres și forfotă, și să trăiască simplu, ca un țăran autentic.

Citeste si: VIDEO- Tot mai mulți tineri devin șomeri. Aceștia spun că cerințele patronilor sunt exagerate


Autor

A absolvit Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării cu visul de ”a lucra în televiziune” sau ” de a fi pe sticlă”. Ulterior, a realizat că îi place să scrie. ”Am fost printre cei ce au reușit să facă și practică în acest domeniu, eram pasionată de sport, așa că am ajuns să și scriu despre asta, chiar în perioada Mondialului din Rusia, și mi-a plăcut enorm”.

Iubește dansul și să-și petreacă timpul alături de cei dragi.

”Îmi plac subiectele picante, dar nu le ocolesc nici pe cele serioase.

Îmi doresc să învăț cât mai multe, să cunosc cât mai multe povești, poveștile oamenilor care încă mai cred în noi, presa. Vă invit să citiți articolele mele pe stirilekanald.ro!”.

Îți Recomandăm Și...