Procurorii DIICOT au inceput urmarirea penala in rem in cazul medicului Mihai Lucan
Procurorii DIICOT au început urmărirea penală „in rem” pentru tentativă de omor calificat cu premeditare, după ce medicul Mihai Lucan ar fi încercat să secţioneze intenţionat artera unui pacient, pentru a-i face rău unui coleg.
Anchetatorii fac verificări cu privire la fapta de tentativă de omor calificat cu premeditare, având indicii că medicul Lucan ar fi încercat să secţioneze în mod intenţionat artera unui pacient, pentru a-l pune într-o situaţie dificilă pe un coleg de-al său, potrivit Mediafax.
„Cu ocazia efectuării unui transplant renal(..) pentru a-l pune într-o situaţie dificilă pe martorul Suciu Mihai Domnuţiu cu care se afla într-o stare de vădită contradictorialitate, pretextând că doreşte să participe în mod direct la operaţiunea ce presupunea pregătirea grefei renale în pofida faptului că de o
Mihai Lucan a fost reţinut în 21 decembrie, iar în 22 decembrie, judecătorii de la Tribunalul Bucureşti au decis să respingă cererea de arestare preventivă a DIICOT, dispunând cercetarea sub control judiciar.