De unde vine numele Cascadei Cailor din Maramureș? Legenda care i-a conferit acest nume

Află de unde vine numele Cascadei Cailor din Maramureș! Legenda care i-a conferit acest nume

În inima Munților Rodnei, în apropiere de stațiunea Borșa din Maramureș, se află una dintre cele mai spectaculoase căderi de apă din România: Cascada Cailor. Pe lângă frumusețea sa naturală de necontestat, această cascadă impresionează și printr-o legendă veche care a dat naștere numelui său. Dar de unde vine, de fapt, denumirea „Cascada Cailor”? Povestea are rădăcini adânci în tradițiile și folclorul local.

Legenda cailor fugiți de urși

Legenda spune că, în urmă cu multe secole, pe aceste meleaguri trăiau ciobani care își duceau turmele de oi și cai pe pășunile alpine de sub muntele Piatra Rea. Într-o noapte de vară, un urlet înfricoșător a spart liniștea muntelui: o haită de urși flămânzi coborâse din pădure în căutare de hrană.

Ciobanii, speriați, au încercat să își adăpostească animalele, însă caii, înfricoșați de atacul neașteptat, au rupt-o la fugă pe versantul abrupt al muntelui.

În goana lor disperată, au ajuns la marginea unei prăpastii, iar în întuneric și panică, au căzut în golul adânc de peste 90 de metri, acolo unde astăzi se prăvălește Cascada Cailor.

Se spune că, în fiecare primăvară, apele cascadei spumegă parcă în amintirea acelor cai năpăstuiți, iar localnicii au numit locul în cinstea lor – Cascada Cailor.

Citește și: 5 experiențe autentice pe care nu trebuie să le ratezi în Suceava

Dincolo de legendă, Cascada Cailor este un adevărat monument natural. Cu o cădere de apă spectaculoasă, formată din mai multe trepte pe o stâncă abruptă de calcar, cascada atrage anual mii de turiști din toată țara și din străinătate. Este accesibilă printr-o plimbare cu telescaunul din Borșa, urmată de o drumeție ușoară prin pădure.

Povestea cailor care s-au prăbușit în abis a devenit parte din identitatea locului, amintind că Maramureșul nu este doar o regiune a peisajelor superbe, ci și a poveștilor nespuse, transmise din generație în generație.


Autor

Este absolventă a Facultății de Jurnalism și Științele Comunicării, din cadrul Universității București, şi deţine o experienţă de 14 ani în cadrul presei din România.

Şi-a început cariera în presa scrisă, iar ulterior a făcut tranziţia către mediul online, în special pe segmentul SEO.

În prezent, ocupă poziţia de SEO Specialist pentru stirilekanald.ro şi radioimpuls.ro, din cadrul trustului Dogan Media.

Este pasionată de lectură, schi, drumeţii montane, de pictură şi de tot ce înseamnă tehnologie.

Îți Recomandăm Și...
Parteneri